Podmaní si lyžovanie Azerbajdžancov?

Autor: František Murár | 8.3.2014 o 7:27 | (upravené 8.3.2014 o 8:15) Karma článku: 9,51 | Prečítané:  1041x

  Hoci má Azerbajdžan na svojom území Veľký i Malý Kaukaz, tradícia zimných športov je prakticky nulová. A tak nie div, že na nedávnej zimnej olympiáde v Soči mal Azerbajdžan len symbolické zastúpenie. V krajine nie je ani jedna  umelá ľadová plocha a donedávna nebolo ani jedno zimné stredisko s lyžiarskymi svahmi. Toto je však už minulosťou. Pred rokom v januári 2013 otvorili prvé lyžiarské stredisko Šachdag neďaleko Gusara a na začiatku tohto roka prezident republiky otvoril druhé lyžiarské stredisko v Gebele. Urobil som malú sondu  v obidvoch lyžiarskych strediskách. Na lyže som sa už síce nepostavil, ale novo vybudované lanovky som vyskúšal.  

Lyžiarské stredisko Šachdag  je vybudované na severnom úpätí Veľkého Kaukazu neďaleko jedného z najvyšších štítov azerbajdžanskej časti Kaukazu - Šachdag (4243 m n.m.). Leží na severovýchode krajiny približne 230 km od Baku.

Stredisko Šachdag má už jednu lyžiarsku sezónu za sebou. A zrejme úspešnú. Toto stredisko je  od samého začiatku projektované a budované v typicky azerbajdžanskom veľkorysom štýle. Hlavným dodávateľom stavebných prác  je nemecká stavebná firma. Stačí jedna prehliadka staveniska a je jasné, že sa buduje veľké dielo.

10.JPG

V minuloročnej prvej zimnej sezóne bola v prevádzke len športová časť - teda zjazdovky, vleky a príslušný servis. Hotelová časť sa dobudovala až v priebehu roka 2013.

1.JPG

2.JPG

Stredisko je vybudované v nadmorskej výške 1300 až 2300 m.n.m. Pozostáva zo 4 zjazdoviek a jednej detskej dráhy. Najdlhšia zjazdovka má dĺžku 2000 metrov.

Ja som toto lyžiarské stredisko navštívil v závere minuloročnej sezóny, preto aj súvislá snehová vrstva už bola len na zjazdovkách.

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Zjazdovky obsluhujú tiež 4 lanovky.

6.JPG

7.JPG

Pre zaujímavosť uvediem krátky prehľad cien. Ceny uvediem v domácej mene Manat, pričom kurz medzi  manatom a eurom sa pohybuje okolo 1,05 v prospech eura.

Poldňový lístok na lanovku stojí 11 manatov a celodenný 22 manatov. Jednorázový lístok na lanovku výjde na 5 manatov.

Ceny na požičanie lyžiarského výstroja sú vytvorené osobitne pre pracovné dni a osobitné pre víkendové dni.  A ešte je to rozdelené či si prenajímate výstroj pre začiatočníkov, pre strednú úroveň alebo pre profesionálov. Pre strednú úroveň dostanete lyže s lyžiarkami v pracovný deň za 12 manatov a cez víkend za 20 manatov. Nohavice s vetrovkou je možné prenajať za 12 manatov cez týždeň a 14 manatov cez víkend.

9.JPG

K lyžiarskému komplexu bude patriť celý rad nových hotelov, či penzionov. V súčasnosti pracujú  hotely „Šachdag" , „Zirva" a „Pik hotel". V hotely Šachdag, výjde jeden deň spolu s raňajkami v jednoposteľovej izbe 139 manatov.

Pre „lepšiu" klintelu je pripravený  päť hviezdičkový „Pik hotel", ktorý je súčasťou tohto komplexu. Hotel projektovala projektová dielňa „Reardon Smith Architect" a interiér „WA International „ . Hlavným menežerom hotela je Angličan a hlavným kuchárom Rakúšan. V tomto „hotelíku" sa dá ubytovať za 223 manatov s raňajkami a ak si doprajete izbu s balkónom, tak je to za 247 manatov.  Ceny jedál v jedálni tohto špičkového hotela sú priateľnejšie. Tak napríklad šošovicová polievka stojí 5 manatov, špagety - 9 manatov, pstruh na masle - 18 manatov a atlantický losos - 21 manatov. Samozrejme špeciality kuchyne stoja podstatne viac.

Súčasťou hotela sú sauny, fitnes centrá, bazén atď.

Zábery z "môjho archívu" zachytávajú rozostavané hotely pred dvomi rokmi...

12.JPG

11.JPG

... a takto vyzerajú hotely teraz. Vzadu je hotel Šachdag a vpredu 5 hviezdičkový Pik hotel...

13.JPG

Možno si položíte otázku, či bude taký honosný hotel v Azerbajdžane využitý. Dovolím si odhadnúť, že áno, pretože domáca vrstva bohatých ľudí je už dosť početná a tak ako aj inde vo svete (Tatry nevynímajúc) sa počíta aj s Ruskou klientelou. Veď od Šachdagu je do Ruska len pár desiatok kilometrov.

 

Na začiatku tohto roka otvorili druhé azerbajdžanský lyžiarské stredisko „Tufandag" - vo voľnom preklade „Búrková, alebo víchricová hora". Toto stredisko je vybudované na okraji podhorského mesta Gebele, ktoré je od Baku vzdialené 214 km a leží na južnom úpätí Kaukazu. Pre pomenovanie strediska si Azerbajdžanci zvolili názov jedného z kaukazských štítov „Tufandag" vysokého 4190 m.n.m.

14.JPG

Tufandag vyzerá byť trošku menej prestížne stredisko, aj keď technicky je vybudované v náročnejšom horskom prostredí.  Keďže stredisko leží na južnom úpätí Kaukazu tak  zjazdovky museli umiestniť  na severnej strane menších kopcov a na prepravu lyžiarov a turistov si zvolili rozsiahly systém lanovkových dráh. Dnes sú vybudované 4 lanovkové dráhy s tromi stanicami okrem východzej River side. Najdlhšia lanovková trasa z východiskovej stanice „River side" na vrcholovú stanicu „Gebele" je dlhá 2500 metrov s prevýšením 704 metrov.

15.JPG

16.JPG

17.JPG

Pri našej návšteve bola v prevádzke len jedna zjazdovka - a aj tá bola v tej hornej časti skoro prázdna. Väčšina domácich lyžiarov sú úplní začiatočníci, ktorým zatiaľ stačí len tá spodná časť zjazdovky, kde skúšajú ako to urobiť, aby nespadli. K dispozícií sú aj lyžiarskí inštruktori, ktorí majú roboty habadej.

18.JPG

19.JPG

V cieľovom stave sa tu počíta s 10 zjazdovkami. Dúfam, že dovtedy sa rozšíri aj počet záujemcov o tento šport.

Stredisko, možno aj preto, že leží priamo v meste Gebele, nemá vybudované  hotely tak ako je to u Šachdagu, ktorý je ale od najbližšieho mesta Gusar vzdialený asi 30 km.  Hneď vedľa nástupnej stanice lanovky „River side" však vyrástla nová moderná štvrť rodinných domov, či viliek, ktoré možno budú tiež poskytovať ubytovacie služby.

20.JPG

Aj tu treba poznamenať, že obe strediska sú ešte stále v štádiu výstavby s ukončením ktorej sa počíta za 3 až 4 roky.

Lyžovanie je v Azerbajdžane vyslovene „v plienkach" . Mať doma kompletnú lyžiarsku výstroj je tu zatiaľ veľkou raritou . Záujemcovia o lyžovanie  si lyžiarsku výstroj, prípadne aj oblečenie prenájmu priamo v lyžiarskom stredisku. Vidieť to aj na autách, ktoré sú zaparkované pri lyžiarskom stredisku Tufandag. Ani na jedinom aute som nevidel  zariadenie na prevoz lyží.

21.JPG

Cenovú úroveň prenájmu si prosím posúďte sami podľa tohto cenníka:

 

lyže

topánky

nohavice

vetrovka

rukavice

okuliare

prilba

komplet

½ deň

7,-Manat

7,- Manat

3,- Manat

3,- Manat

1,- Manat

3,- Manat

2,- Manat

26,- Manat

celý deň

10 Manat

10 Manat

5,- Manat

5,- Manat

2,- Manat

5,- Manat

4,- Manat

41,- Manat

Len zopakujem, že 1 Euro = 1,05 Manat.

Vďaka ešte len začínajúcemu záujmu o lyžovanie, sú ešte dnes zjazdovky aj Šachdagu aj v Tufandagu poloprázdne . Zato lanovky sú vyťažené dostatočne. Ľudia prichádzajú do týchto stredísk bez toho aby lyžovali. Vyvezú sa lanovkou hore a užijú si čistého horského vzduchu. „Veľmi dôležité" je zdokumentovať svoj pobyt v horách vo forme fotografie.

22.JPG

Ani ja som neodolal...

23.JPG

Lanovková stanica „Gebele" umožňuje tiež posedieť si v príjemnej reštaurácií, alebo pri peknom počasí na  terasách tejto reštaurácie.

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

Z lanovkovej stanice Gebele je krásny výhľad  dole na mesto Gebele...

Pri našej návšteve bolo mesto dokonale ukryté "perinou" - čo bol tiež úchvatný pohľad...

28.JPG

29.JPG

...aj na opačnú stranu na vrcholy pyšného Kaukazu.

30.JPG

Priam idylický  je pohľad na dedinku  Durdža, učupenú pod ozrutnými velikánmi Kaukazu.

31.JPG

Snáď až nebezpečne vyzerajúca poloha priamo v lone kaukazských velikánov  spôsobila, že táto dedinka si tu žila celé stáročia svoj život, ktorý nikoho nemohol zaujímať. Výstavbou lyžiarskeho komplexu však sťaby čarovným prútikom sa dostala do centra diania - zjazdovku majú doslova „za stodolou".

32.JPG

33.JPG

Pokochali sme sa teda aj my tou krásnou scenériou a umocnili sme to ešte pravým azerbajdžanským čajom s dobrými koláčmi. Uvelebili sme sa na jednej z terás, z ktorej sme si mohli ďalej vychutnávať tú „kaukazskú scenériu".

34.JPG

Nuž čo - podmaní si lyžovanie túto mladú dámu ?

35.JPG

Podmaní si lyžovanie  Azerbajdžancov ... ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?