Korytnačky

Autor: František Murár | 10.8.2013 o 9:50 | (upravené 10.8.2013 o 10:15) Karma článku: 9,94 | Prečítané:  971x

Kráčam si ja zamyslený azerbajdžanskou krajinou, len  tu zrazu sa predo mnou čosi pohlo.  V tom momente som bol v realite – našťastie nehrozilo žiadne nebezpečie.  Z tej pohybujúcej sa kôpky – sťaby plaziaceho sa kameňa, sa vykľula  korytnačka.

Prvý krát som si ju poriadne poobzeral. Veď u nás doma len tak na prechádzke také niečo nestretneš. Zas až taká atrakcia to nie je, veď zopár nadšencov si ju chová doma. No predsa len stretnutie s korytnačkou vo voľnej prírode  „poteší" . A keď tých stretnutí pribúdalo, tak som si povedal, že sa tým korytnačkám v Azerbajdžane pozriem „na zúbky".

Aj keď hneď sa musím aj opraviť, lebo moja metafora tento krát nebola  celkom správne zvolená - korytnačky zuby nemajú - majú len akési rohovinové čeľuste.

Tiež s tým pohybom tesne predo mnou to nebýva často. Korytnačka má výborný zrak i sluch a buď sa rýchlo kdesi schová, alebo sa stiahne do panciera  a vyčká čo sa bude diať.

"Pohotovostná poloha"

P4102536.JPG

""Skrytá poloha"

PB072027.JPG

Naposledy som sa o tom presvedčil len nedávno, keď som kráčal po brehu kanála ku svojmu autu.

DSCF1760.JPG

Prvé, druhé  čľupnutie som zachytil len tak periférne, ale keď tie čľupnutia sa opakovali, tak som zisťoval čo sa deje.  Nebolo problémom to zistiť. Náprotivný breh bol čerstvo vyregulovaný , teda tam sa skryť nedalo a tak korytnačky, ktoré sa tam vyhrievali na letnom slniečku sa predo mnou nemali kam schovať. Využili teda najjednoduchšie riešenie - schovali sa vo vode. Prekvapilo ma na akú diaľku ma „zavetrili". Skákali do vody tak 20 - 30 metrov predo mnou a ešte k tomu  ja som išiel po druhom brehu.  Nepočítal som  koľko ich bolo, ale boli „rozložené" po celej dĺžke kanála medzi železnicou a diaľnicou - čo je asi 300 metrov.

Pri týchto výborne fungujúcich zmysloch ma prekvapuje, čo potom hľadajú na železničnej trati . A „stretol"  som sa tam s nimi už pár krát. 

DSCF1068.JPG

DSCF1071.JPG

Vždy to bolo blízko vodného kanála.  Najčastejšie som ich videl  na moste ponad Garabašský kanál , ktorý je čiastočne zregulovaný. No v tej zregulovanej časti asi ideálne podmienky nebudú mať.

Zregulovaný kanál niže mosta.

P1242196.JPG

Nezregulovaný kanál vyše mosta.

PB072017.JPG

Len tak bokom uvediem zopár údajov o týchto  sympatických  zvieratkách. Na našej zemeguli žijú  podľa odborníkov už vyše 100 miliónov rokov. Osídlili zem spolu s jaštermi a krokodílmi.  Údajne veľké zmeny za tých „pár" milionov rokov nezaznamenali, no aj tak ich dnes odborný svet zoradil do vyše 200 druhov. V Azerbajdžane žijú 3 druhy korytnačiek - močiarna, vodná (Kaspická) a suchozemská. Ja som odhadol, že tie „moje súputničky" patria medzi močiarne korytnačky.  Pre zaujímavosť žijú tu až do nadmorskej výšky 1800 metrov.

Korytnačka je symbolom pomalého zvieraťa - dosahuje rýchlosť 200 - 500 metrov za hodinu. Je tiež dosť nemotorná , preto by som rád vedel ako sa dostanú cez koľajnicu - našiel som ich už aj vnútri koľaje medzi koľajnicami.

PB072018.JPG

Pokus prešplhať sa cez koľajnicu bol veľmi nemotorný

PB072057.JPG

Do tejto fotografickej pózy na hlave koľajnice som musel korytnačke "pomôcť".

PB072051.JPG

Keď som im pomáhal  dostať sa spomedzi koľajníc, tak som si všimol, že korytnačka si žije vlastne uzavretá v dvoch pancieroch - chrbtovom a brušnom.  Práve brušný pancier je aj jedným z rozlišovacích znakov pohlavia. Samček korytnačky má brušný pancier upravený do akejsi priehlbiny, čo využíva pri párení.

Raz sme stretli aj korytnačku - „alkoholičku", vyhrievala sa vedľa pivovej fľaše .

P9221790.JPG

Či ten Chirdalan aj ochutnala to neviem, ale isté je, že pózovať pri ňom nechcela. Schovala sa do svojich pancierov a my sme nemali čas, ani trpezlivosť počkať si kým sa odhodlá vykuknúť.

P9221792.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?