Šamachy

Autor: František Murár | 27.7.2013 o 9:25 | (upravené 27.7.2013 o 10:16) Karma článku: 14,28 | Prečítané:  4324x

Absolútnym lídrom súčasného Azerbajdžanu je Baku, respektíve Abšeronsky polostrov. V dávnejšej histórii Azerbajdžanu to však bolo trochu ináč. Väčšinu období, ktoré sú historicky zaznamenané žili Azerbajdžanci v menších územných celkoch - chánstvach. Tomu zodpovedá aj to, že prirodzených centier bolo v histórii viac. Spomeniem aspoň Gandžu, Gebele, Šeki či Tebriz. K týmto dávnym centrám možno smelo priradiť Šamachy.  Mesto ležiace na severnej trase vedúcej naprieč Azerbajdžánom na západ do Gruzínska a Ruska som na ceste za pracovnými povinnosťami niekoľkokrát prechádzal, no teraz som si našiel čas sa tu aj zastaviť.

Z Baku do Šamachy je 120 km po celkom dobrej ceste.  Zatiaľ je síce len dvojprúdová, ale už aj tu sa objavujú zárodky budúcej diaľnice. Množstvo oblúkov a horských prechodov Vám určite nedovolí zaspať za volantom.  Cesta je síce na prvý pohľad jednotvárna a nudná, ale stačí  si nasadiť „iné okuliare" a niečo sa tu nájde.

V prvom rade si „našinec" všimne ráz okolitej prírody. Cesta je vedená v hornatom kraji, ale  bez jediného stromu. Hory sú holé , holé, holé...

DSC_4574.JPG

 A keďže aj tráva, ktorá tu z jari sem tam zazelená, už padla za obeť pražiacemu slnku, tak celá krajina sa odela do hnedej, či sivohnedej farby.

DSC_4578.JPG

Keď si človek všimne od horúčav popraskanú zem, tak sa ani niet čo diviť.

DSC_4583.JPG

 Ešte aj domy, ktorých tu veľa nenájdete sú ladené do siva . Síce sa už sem tam objaví aj červená, alebo zelená plechová strecha, ale zatiaľ mohutne prevláda sivý azbest, ktorý je tu najpoužívanejšou krytinou posledných desaťročí.

DSC_4592.JPG

Napriek tomu ako v Azerbajdžane úplne všade, aj tu je z cesty vidieť niekoľko fariem, kde chovajú ovce.

DSC_4709.JPG

  Skúsenejší cestovateľ hneď zaznamená rozdiel v sortimente, ktorú ponúkajú „prícestní trhovníci". V iných regionoch je ponuka predaja vedľa cesty oveľa bohatšia - ovocie, zelenina, sliepky, morky, metly, liečivé byliny, ryby, zajace atď. Tu je ten sortiment zúžený na predaj baranov, či kôz , doplnený predajom varenej kukurice. Skupinka ovečiek už poslušne čaká na svojho kupcu. V domčeku vpravo ovečku hneď aj spracujú.

DSC_4637.JPG

Nie div, že v takomto neprajnom kraji aj osídlenie je veľmi sporadické. Až po 80 kilometroch jazdy z Baku si všimnete, že polia sú tu už obrobené. V prevažnej väčšine je to obilie, hlavne ovos.

DSC_4628.JPG

 Cesta vás po tiahlom stúpaní  vovedie  akoby do oázy na púšti. Oproti na protiľahlom svahu leží v krásnom zelenom „rúchu" odetý Gobustan.

DSC_4620.JPG

DSC_4618.JPG

 Ani nie desaťtisícové mestečko - okresné centrum.  Má síce základné atribúty okresného mesta - teda Olympijský komplex, centrum Heydara Alijeva a na vysokom stožiari vejúcu štátnu zástavu, ale ináč nič zaujímavé. Centrum Heydara Alijeva, tak ako v každom meste je pekne upravené a udržiavané.

DSC_4634.JPG

Zato na okraji mestečka  po menšom hľadaní a hlavne vďaka informáciam z internetu možno nájsť jednu  zo  zachovalých pamiatok Azerbajdžánu - Diri Baba türbesi.  

DSC_4594.JPG

Táto hrobka postavená v roku 1402 je opradená  viacerými legendami a tajomstvami.  Pri archeologických výskumoch sa našiel síce dátum stavby, ale nikomu sa doposiaľ nepodarilo zistiť kto je v hrobke pochovaný. V každom prípade však  hrobka je zaujímavo riešená. Je prilepená k skalnému masívu tak, že na druhom poschodí  je vytvorené prepojenie so skalným otvorom - akousi  jaskynkou, kde boli uložené pozostatky neznámeho . Schody Vás vyvedú až ku kupole, odkiaľ je pekný výhľad na okolie.

DSC_4596.JPG

 

DSC_4608.JPG

Prechádzajúc Gobustanom  nedá sa nevšimnúť si nové, moderné zdroje výroby elektrickej energie - veterné a slnečné.

DSC_4624.JPG

Keďže cieľom tejto cesty je mesto Šamachy, tak  absolvujem ešte zvyšných 40 km v podobnej scenérii. Jediným spestrením na tomto úseku je pamätník tureckým vojakom, ktorí tu bojovali počas druhej svetovej vojny.

DSC_4640.JPG

Mesto Šamachy  víta svojich návštevníkov komplexom nových budov, evidentne postavených v nedávnej minulosti. Hneď skraja je to nové lekárske diagnostické centrum - poliklinika.

DSC_4703.JPG

 Za ním sa rozprestiera areál Olympijského centra so športovou halou, plavárňou i vonkajšími ihriskami. Súčasťou areálu sú aj priestory na ubytovanie. Je sobota popoludní a zrejme na tréning sa tu schádza skupina chlapcov .

DSC_4696.JPG

DSC_4699.JPG

DSC_4700.JPG

Šamachy sú mesto s veľmi bohatou históriou. Prvé zachovalé zmienky sú zo 4. - 5. storočia pred naším letopočtom. Mesto bolo tiež súčasťou Kaukazskej Albánie, vo svojej dobe významným to spoločenstvom.  Kaukazskí albanci v dobe medzi II. a VI. storočím žili intenztívnym kresťanským životom.

Najvýznamnejším obdobím mesta bolo zrejme obdobie medzi IX. a XVI. storočím, kedy Šamachy boli  hlavným mestom  Širvanského chánstva.

V búrlivej histórii mesta sú aj niekoľkonásobné zmeny polohy mesta. Dôvodom na sťahovanie boli prehraté vojenské bitky, ale aj zemetrasenia, ktoré toto miesto niekoľkokrát postihli.

Žiaľ z tejto veľmi bohatej a búrlivej histórie sa pre dnešok toho veľa nezachovalo. Jedinou významnou pamiatkou, ktorá je do dnes zachovaná v perfektnom stave je Džuma mešita, ktorá je druhou najstaršou mešitou v zakaukazskej oblasti.

DSC_4663.JPG

 Vybudovaná bola v rokoch 743-744, no do dnešnej podoby bola niekoľkokrát  rekonštruovaná z dôvodov jej poškodenia pri početných vojenských bitkách ale aj kvôli poškodeniu pri zemetraseniach.

DSC_4670.JPG

DSC_4664.JPG

K zachovalým historickým pamiatkam je treba priradiť aj hrobky z XVIII. - XIX.storočia, známe pod menom Yeddi günbəz, čiže Sedem kupôl, ktoré sa nachádzajú na tunajšom cintoríne.

DSC_4649.JPG

DSC_4653.JPG

DSC_4651.JPG

Hlavnou pamätihodnosťou mesta je podľa tunajších údajov pevnosť  Gülistan z XI. a XII. stororočia - posledné útočište Širvanchánov. Dnes je to už len zrúcanina pevnosti ležiaca v horách nad mestom. Keďže tak ako aj mnohé iné pamätihodnosti v Azerbajdžane, aj táto nie je dostatočne označená, tak na prvý krát sa mi nepodarilo dostať sa k tejto pevnosti. Snáď nabudúce budem mať viac času.

Súčasné Šamachy sú už len „odvarom" z niekdajšieho významného mesta. Svedčí o tom aj počet obyvateľov mesta. V XIX. storočí malo toto mesto viac ako 20 tisíc obyvateľov a dnes tu žije 31 tisíc obyvateľov. Aj prechádzka po meste nič nenapovie, že sa prechádzate po jednom z najvýznamnejších miest azerbajdžanskej histórie. Jedná niekoľko kilometrov dlhá , niekoľkokrát zalomená obchodná ulica vás po poriadnom stúpaní dovedie až na koniec mesta.

DSC_4683.JPG

Určite si všimnete ešte  pamätníky azerbajdžanským básnikom, ktorí sú nejakým spôsobom zviazaní so Šamachami.

DSC_4684.JPG

DSC_4687.JPG

No a bohatú históriu mesta dnes asi najviac pripomínajú novo postavené hradby mesta s typickými azerbajdžanskými múrmi bohato zdobenými reliéfmi  azerbajdžanských literátov .

DSC_4644.JPG

DSC_4645.JPG

Nuž čo, žeby  Šamachy boli turistickým skvostom Azerbajdžanu - to sa nedá povedať. V každom prípade sa ich však oplatí navštíviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?