Šamachy

Autor: František Murár | 27.7.2013 o 9:25 | (upravené 27.7.2013 o 10:16) Karma článku: 14,28 | Prečítané:  4304x

Absolútnym lídrom súčasného Azerbajdžanu je Baku, respektíve Abšeronsky polostrov. V dávnejšej histórii Azerbajdžanu to však bolo trochu ináč. Väčšinu období, ktoré sú historicky zaznamenané žili Azerbajdžanci v menších územných celkoch - chánstvach. Tomu zodpovedá aj to, že prirodzených centier bolo v histórii viac. Spomeniem aspoň Gandžu, Gebele, Šeki či Tebriz. K týmto dávnym centrám možno smelo priradiť Šamachy.  Mesto ležiace na severnej trase vedúcej naprieč Azerbajdžánom na západ do Gruzínska a Ruska som na ceste za pracovnými povinnosťami niekoľkokrát prechádzal, no teraz som si našiel čas sa tu aj zastaviť.

Z Baku do Šamachy je 120 km po celkom dobrej ceste.  Zatiaľ je síce len dvojprúdová, ale už aj tu sa objavujú zárodky budúcej diaľnice. Množstvo oblúkov a horských prechodov Vám určite nedovolí zaspať za volantom.  Cesta je síce na prvý pohľad jednotvárna a nudná, ale stačí  si nasadiť „iné okuliare" a niečo sa tu nájde.

V prvom rade si „našinec" všimne ráz okolitej prírody. Cesta je vedená v hornatom kraji, ale  bez jediného stromu. Hory sú holé , holé, holé...

DSC_4574.JPG

 A keďže aj tráva, ktorá tu z jari sem tam zazelená, už padla za obeť pražiacemu slnku, tak celá krajina sa odela do hnedej, či sivohnedej farby.

DSC_4578.JPG

Keď si človek všimne od horúčav popraskanú zem, tak sa ani niet čo diviť.

DSC_4583.JPG

 Ešte aj domy, ktorých tu veľa nenájdete sú ladené do siva . Síce sa už sem tam objaví aj červená, alebo zelená plechová strecha, ale zatiaľ mohutne prevláda sivý azbest, ktorý je tu najpoužívanejšou krytinou posledných desaťročí.

DSC_4592.JPG

Napriek tomu ako v Azerbajdžane úplne všade, aj tu je z cesty vidieť niekoľko fariem, kde chovajú ovce.

DSC_4709.JPG

  Skúsenejší cestovateľ hneď zaznamená rozdiel v sortimente, ktorú ponúkajú „prícestní trhovníci". V iných regionoch je ponuka predaja vedľa cesty oveľa bohatšia - ovocie, zelenina, sliepky, morky, metly, liečivé byliny, ryby, zajace atď. Tu je ten sortiment zúžený na predaj baranov, či kôz , doplnený predajom varenej kukurice. Skupinka ovečiek už poslušne čaká na svojho kupcu. V domčeku vpravo ovečku hneď aj spracujú.

DSC_4637.JPG

Nie div, že v takomto neprajnom kraji aj osídlenie je veľmi sporadické. Až po 80 kilometroch jazdy z Baku si všimnete, že polia sú tu už obrobené. V prevažnej väčšine je to obilie, hlavne ovos.

DSC_4628.JPG

 Cesta vás po tiahlom stúpaní  vovedie  akoby do oázy na púšti. Oproti na protiľahlom svahu leží v krásnom zelenom „rúchu" odetý Gobustan.

DSC_4620.JPG

DSC_4618.JPG

 Ani nie desaťtisícové mestečko - okresné centrum.  Má síce základné atribúty okresného mesta - teda Olympijský komplex, centrum Heydara Alijeva a na vysokom stožiari vejúcu štátnu zástavu, ale ináč nič zaujímavé. Centrum Heydara Alijeva, tak ako v každom meste je pekne upravené a udržiavané.

DSC_4634.JPG

Zato na okraji mestečka  po menšom hľadaní a hlavne vďaka informáciam z internetu možno nájsť jednu  zo  zachovalých pamiatok Azerbajdžánu - Diri Baba türbesi.  

DSC_4594.JPG

Táto hrobka postavená v roku 1402 je opradená  viacerými legendami a tajomstvami.  Pri archeologických výskumoch sa našiel síce dátum stavby, ale nikomu sa doposiaľ nepodarilo zistiť kto je v hrobke pochovaný. V každom prípade však  hrobka je zaujímavo riešená. Je prilepená k skalnému masívu tak, že na druhom poschodí  je vytvorené prepojenie so skalným otvorom - akousi  jaskynkou, kde boli uložené pozostatky neznámeho . Schody Vás vyvedú až ku kupole, odkiaľ je pekný výhľad na okolie.

DSC_4596.JPG

 

DSC_4608.JPG

Prechádzajúc Gobustanom  nedá sa nevšimnúť si nové, moderné zdroje výroby elektrickej energie - veterné a slnečné.

DSC_4624.JPG

Keďže cieľom tejto cesty je mesto Šamachy, tak  absolvujem ešte zvyšných 40 km v podobnej scenérii. Jediným spestrením na tomto úseku je pamätník tureckým vojakom, ktorí tu bojovali počas druhej svetovej vojny.

DSC_4640.JPG

Mesto Šamachy  víta svojich návštevníkov komplexom nových budov, evidentne postavených v nedávnej minulosti. Hneď skraja je to nové lekárske diagnostické centrum - poliklinika.

DSC_4703.JPG

 Za ním sa rozprestiera areál Olympijského centra so športovou halou, plavárňou i vonkajšími ihriskami. Súčasťou areálu sú aj priestory na ubytovanie. Je sobota popoludní a zrejme na tréning sa tu schádza skupina chlapcov .

DSC_4696.JPG

DSC_4699.JPG

DSC_4700.JPG

Šamachy sú mesto s veľmi bohatou históriou. Prvé zachovalé zmienky sú zo 4. - 5. storočia pred naším letopočtom. Mesto bolo tiež súčasťou Kaukazskej Albánie, vo svojej dobe významným to spoločenstvom.  Kaukazskí albanci v dobe medzi II. a VI. storočím žili intenztívnym kresťanským životom.

Najvýznamnejším obdobím mesta bolo zrejme obdobie medzi IX. a XVI. storočím, kedy Šamachy boli  hlavným mestom  Širvanského chánstva.

V búrlivej histórii mesta sú aj niekoľkonásobné zmeny polohy mesta. Dôvodom na sťahovanie boli prehraté vojenské bitky, ale aj zemetrasenia, ktoré toto miesto niekoľkokrát postihli.

Žiaľ z tejto veľmi bohatej a búrlivej histórie sa pre dnešok toho veľa nezachovalo. Jedinou významnou pamiatkou, ktorá je do dnes zachovaná v perfektnom stave je Džuma mešita, ktorá je druhou najstaršou mešitou v zakaukazskej oblasti.

DSC_4663.JPG

 Vybudovaná bola v rokoch 743-744, no do dnešnej podoby bola niekoľkokrát  rekonštruovaná z dôvodov jej poškodenia pri početných vojenských bitkách ale aj kvôli poškodeniu pri zemetraseniach.

DSC_4670.JPG

DSC_4664.JPG

K zachovalým historickým pamiatkam je treba priradiť aj hrobky z XVIII. - XIX.storočia, známe pod menom Yeddi günbəz, čiže Sedem kupôl, ktoré sa nachádzajú na tunajšom cintoríne.

DSC_4649.JPG

DSC_4653.JPG

DSC_4651.JPG

Hlavnou pamätihodnosťou mesta je podľa tunajších údajov pevnosť  Gülistan z XI. a XII. stororočia - posledné útočište Širvanchánov. Dnes je to už len zrúcanina pevnosti ležiaca v horách nad mestom. Keďže tak ako aj mnohé iné pamätihodnosti v Azerbajdžane, aj táto nie je dostatočne označená, tak na prvý krát sa mi nepodarilo dostať sa k tejto pevnosti. Snáď nabudúce budem mať viac času.

Súčasné Šamachy sú už len „odvarom" z niekdajšieho významného mesta. Svedčí o tom aj počet obyvateľov mesta. V XIX. storočí malo toto mesto viac ako 20 tisíc obyvateľov a dnes tu žije 31 tisíc obyvateľov. Aj prechádzka po meste nič nenapovie, že sa prechádzate po jednom z najvýznamnejších miest azerbajdžanskej histórie. Jedná niekoľko kilometrov dlhá , niekoľkokrát zalomená obchodná ulica vás po poriadnom stúpaní dovedie až na koniec mesta.

DSC_4683.JPG

Určite si všimnete ešte  pamätníky azerbajdžanským básnikom, ktorí sú nejakým spôsobom zviazaní so Šamachami.

DSC_4684.JPG

DSC_4687.JPG

No a bohatú históriu mesta dnes asi najviac pripomínajú novo postavené hradby mesta s typickými azerbajdžanskými múrmi bohato zdobenými reliéfmi  azerbajdžanských literátov .

DSC_4644.JPG

DSC_4645.JPG

Nuž čo, žeby  Šamachy boli turistickým skvostom Azerbajdžanu - to sa nedá povedať. V každom prípade sa ich však oplatí navštíviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sardínsky šéfkuchár o Slovákoch: Netušia, čo si objednali

Ľudia sa tu medzi sebou nerozprávajú a nepremýšľajú, čo stihnú zjesť, hovorí Talian Andrea Ena.


Už ste čítali?