Slovensko v Azerbajdžáne.

Autor: František Murár | 15.12.2012 o 13:10 | (upravené 15.12.2012 o 13:51) Karma článku: 11,68 | Prečítané:  1109x

Dnešná úroveň informačných,  komunikačných i prepravných možností spôsobila, že vzdialenosti sa akoby „skrátili". Človek  si dokáže udržať bez problémov kontakt s domovom . No napriek tomu vždy dobre padne keď  naďabí priamo tu v ďalekej krajine na niečo „Slovenské".  Musím povedať, že tu v Azerbajdžáne to  nie je až tak často. Naposledy  ma takto milo prekvapil  veľký plagát Dominiky Cibulkovej pri vstupe do tenisovej akadémie.

Jedným z mnohých nových vybudovaných športových centier, ktoré tu za posledných 15-20 rokov vyrástli je aj tenisová akadémia.

 PA281889.JPG

Pri jej hlavnom  vstupe sú umiestnené 4 veľké plagáty svetových tenisových hviezd. A na jednom z týchto plagátov je práve naša Dominika Cibulková.

 PA281888A.JPG

Aké sú teda ďalšie kontakty s niečím, alebo niekým slovenským v Azerbajdžáne ? Bez veľkého rozmýšľania môžem konštatovať, že je to slabšie. Už som pri nejakej príležitosti spomínal, že tu pôsobí  zopár malých skupiniek roztrúsených na rôznych aktivitách. Pôsobia pri výstavbe diaľníc a železníc, v ženských volejbalových kluboch, slovenskí kňazi spravujú katolícku  farnosť,  sú tu zrejme nejaké charitatívne aktivity a to je všetko s čím som sa ja tu stretol. Ešte horšie je to so slovenskými výrobkami v Azerbajdžáne. Za celú dobu svojho tunajšieho pobytu som sa v obchodoch alebo na trhoch nestretol s výrobkami „Made in Slovakia". Treba priznať, že azerbajdžanský trh je dosť konzervatívny a nie je zrejme jednoduché sa na tento trh dostať. Okrem domácich výrobkov suverénne prevládajú ruské a turecké výrobky.  Najmä v potravinárskom priemysle sú hojne zastúpené bývalé sovietské štáty, najmä Ukrajina a pobaltské krajiny. Nesmiem zabudnúť na hlavné svetové firmy a hlavné svetové značky. Všetky veľké svetové firmy tu majú svoje zastúpenia  a obchody. Zastúpenie čínskeho tovaru je kapitolou samou osebe nielen tu, ale dnes už na celom svete.  Tomu sa už dnes nedá zabrániť, ale dá sa zabrániť tomu, aby mestá boli preplnené čínskymi obchodmi - aspoň v Azerbajdžáne sa to podarilo.

V tejto spleti záujmov iste nie je jednoduché sa presadiť. A ako sa to darí iným krajinám s podobným vývojom - konkrétne bývalým socialistickým krajinám na azerbajdžanskom trhu ? Ako som už naznačil jednoduché to nie je. Samozrejme, že ja nemám prehľad o všetkých druhoch tovaru na tunajšom trhu.  Moje postrehy sú len pohľadom bežného konzumenta, ktorý podľa potreby navštevuje obchody a všíma si aj to, čo sa tu predáva. Keď už ide o bývalé socialistické štáty, tak aby Slováci s nulovým zastúpením neboli sami, ešte som sa tu nestretol v obchode s tovarom z Bulharska a Chorvátska, či Slovinska.  Z Rumunska som tu zaregistroval jeden obchod s rumunským nábytkom. Z Maďarska  som našiel v obchodoch ústnu vodu.

 PA271880.JPG

Oveľa bohatšie je zastúpené Poľsko. Poľské výrobky je možné nájsť v aj obchodoch - napríklad sada drobností do domácnosti, ale aj na trhoch.

Poľské papierové obrúsky, utierka a vonná sviečka.

 PB112101.JPG

Poľské lieky :

PA271881.JPG

Na najväčšom azerbajdžanskom a asi aj zakaukazskom trhovisku Sederek majú Poliaci aj svoje predajné stánky.  V jednom z takýchto stánkov mi domáci azerbajdžanský predavač  vychvaľoval kvalitu poľských výrobkov. V Baku nájdete aj obchod s poľskými dláždičkami a obkladačkami.

 

Ako sa dalo čakať najväčšie zastúpenie z bývalých socialistických štátov, tu z mojich amatérskych pozorovaní má Česká republika. Značka Škoda je už svetovou značkou, takže nie je prekvapením, že je aj v Azerbajdžáne. V tomto roku  tu mala dosť masívnu mediálnu kampaň.  Ďalším českým výrobkom svetového formátu je české pivo a ani to nechýba na azerbajdžanskom trhu. V týchto dňoch je Baku oblepené veľkými reklamnými pútačmi na pivo „Žatecký gus", ale populárna je aj „Stará Praga".

 PB112098A.JPG

V Baku je aj niekoľko českých pivárni.  V jednej z nich - reštaurácii „ Baku - Praha" varia „pravé" české pivo a nám dobre padne sem tam si zájsť  a pochutnať si na ňom.

 P7141403.JPG

P7141396.JPG

Nedávno otvorili v Baku novú českú reštauráciu , v ktorej podávajú  české gurmánske špeciality. Zatiaľ som ju nevyskúšal.

V potravinových regáloch je pravidelne zásoba výrobkov firmy „Hame" , na ktorých nezabudli zvýrazniť „českú kvalitu" a „českú chuť".

 PB092082.JPG

V Gandži, druhom najväčšom meste Azerbajdžánu som našiel obchod s českým sklom a českým porcelánom.

 Nesmiem zabudnúť na dodávku českých koľajníc na azerbajdžanské železnice.

PA021903.JPG

 

Z mojej sondy do azerbajdžanských obchodov sme my Slováci vyšli s veľmi smutnou - teda nulovou bilanciou. Vôbec nemám chuť robiť analýzy takéhoto  výsledku, no jednu vec predsa uvediem. A to je oficiálne zastúpenie štátov v Azerbajdžáne formou veľvyslanectiev.  Z  postsocialistických štátov v Azerbajdžáne  nemá svoje veľvyslanectvo len Chorvátsko a Slovensko. Žeby náhoda ?...

Slovenskými výrobkami sme sa zatiaľ v Azerbajdžáne určite nepreslávili - čo teda nás Slovákov vo svete zviditeľňuje ? Podľa mojich tunajšich skúseností je to hlavne šport. Keď poviem , že som zo Slovenska, tak takmer určite nasleduje reakcia o našom dobrom hokeji. ... a ešte dosť často si ľudia spomínajú na víťazstvo naších futbalistov v Rusku v kvalifikácii na MS.

 

Dokonca v športe má Slovensko svoje zastúpenie aj v Azerbajdžáne. Síce veľmi málo početné - ale je. Azerbajdžán pri svojej súčasnej veľkej ekonomickej sile, dokorán otvoril okná aj dvere zahraničným športovcom. Celá plejáda legionárov je najmä v tunajších futbalových kluboch a v ženských volejbalových kluboch. No a práve v týchto kluboch pôsobia aj dve Slovenky . Jedna z nich - Jana Maťašovská-Agajeva, sa tu aj vydala, prijala azerbajdžanské štátne občianstvo a dnes je oporou azerbajdžanskej volejbalovej reprezentácie.

 

Predsa len je tu v Azerbajdžáne ešte jeden slovenský výrobok, ktorý som už vo svojich komentároch raz predstavil. Je to na Slovensku zrekonštruovaná vlaková súprava, ktorá denne jazdí na trase Baku - Gandža.

 PA180004.JPG

Žiaľ málokto už vie, že je to výsledok práce slovenských rúk. Aspoň na vagónoch to zverejnené nie je.

Ak by sa predsa len našlo niečo slovenské, čo som ja tu nezaregistroval - dajte mi vedieť. Veľmi rád  tomu budem robiť v Azerbajdžáne reklamu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?