Na azerbajdžanskej svadbe 2.

Autor: František Murár | 15.9.2012 o 11:15 | (upravené 15.9.2012 o 12:00) Karma článku: 12,70 | Prečítané:  703x

V prvej časti príspevku z azerbajdžanskej svadby som  stihol popísať svadobné priestory. Teraz sa dostanem k samotnej svadobnej hostine. Hoci hostina sa pre svadobných hostí začala sadnutím k svadobného stolu, pretože pohostinní čašníci neustále ponúkali všakovakými jedlami, predsa len svadba je svadba až za prítomnosti  nevesty a ženícha.

Hlavný režisér so slúchadlami a mikrofónikom nakoniec tesne pred siedmou dal pokyn a ... zapli sa všetky veľkoplošné obrazovky v svadobnej sále (tam ich bolo 5) a v ďalších príľahlých priestoroch „saraya". Mladomanželia vystúpili z auta a doprevádzaní  ( ... v prvom rade samozrejme kameramanom a fotografmi...)  dvomi dievčatami, ktoré niesli  - zrkadlo a zažaté sviece - azerbajdžanské svadobné symboly, prichádzali do svadobnej miestnosti. Cestu im vystieľali lupeňmi kvetov „anjelici".

DSC_4241.JPG

DSC_4246.JPG

Samotný svadobný akt sa uskutočnil pod baldachýnom, uprostred svadobnej sály.

DSC_4250.JPG

DSC_4259.JPG

Bol „príjemne krátky". Dva krátke príhovory a slávnostné podpisy svadobných zápisníc. 

DSC_4252.JPG

 Celý svadobný akt v detailnom zobrazení sledovali svadobní hostia na veľkoplošných obrazovkách. 

DSC_4262.JPG

 Potom už viedla  cesta novomanželov ku svojmu stolu umiestnenému na čestnom vyvýšenom mieste s výhľadom na celú sálu.

DSC_4257.JPG

DSC_4267.JPG

Chýbalo už len nejaké „oficiálne otvorenie svadby". Táto čestná  povinnosť podľa azerbajdžanských tradícií  patrí otcom mladomanželov. Len pre zaujímavosť  krátko odbočím. Ešte aj dnes majú rodičia v Azerbajdžáne významnú  a presne určenú úlohu nielen počas svadby, ale už od prvých spoločných krokov mladého páru, prakticky hneď od ich vážnejšieho zoznámenia. Napríklad to, že dievča začína chodiť s nejakým chlapcom sa ako prvá musí dozvedieť matka.  Otec zase je ten, ktorý nakoniec dá oficiálny súhlas mladým k tomu, že sa môže pripravovať svadba. Ale vrátim sa k našej svadbe.  Po privítaní a príhovore oboch otcov sa obaja pobrali na tanečný parket a za doprovodu  azerbajdžanskej muziky zatancovali  tradičný tanec. Týmto bola svadba oficiálne otvorená.

DSC_4271.JPG

 My, svadobní hostia sme pokračovali v jedení a pití a začalo sa tiež tancovať. V rytme tradičnej domácej muziky sa tancovalo zásadne v kruhu, alebo vo viacerých menších kruhoch. Začal jesť aj mladý pár. Ale len začal, pretože  „v tom momente"  začala iná činnosť - fotografovanie. Mladý pár sedel vo svojich „kráľovských" kreslách a postupne po skupinkách z oboch strán sa k nim pridávali svadobní hostia.

DSC_0016.JPG

DSC_0006.JPG

 Pri 500 hosťoch takéto fotografovanie s krátkymi prestávkami trvalo asi hodinu a pol. Ako som neskôr zistil fotografovanie dnes, v dobe technických vymožeností , malo aj svoje pokračovanie. Za krátky čas  už boli fotografie vystavené  dole v „zhromažďovacej sále" na pripravenom obrovskom stole a vcelku úspešne sa predávali.

Konečne sa „dofotografovali" všetci záujemcovia a mladý pár sa presunul na tanečný parket aby obklopený ženami zatancoval prvý spoločný tanec.

DSC_4299.JPG

Po krátkom spoločnom tanci sa pár rozdelil a nevesta zostala tancovať so ženami v jednom kruhu a ženích tancoval vedľa  v mužskom kruhu.  Hoci tunajšie  tance  tancujú hlavne všetci spolu, pri tomto tanci sa postupne vystriedali pri neveste a vo vedľajšom kruhu pri ženíchovi postupne všetci tancujúci. Zatiaľ čo nevesta so svojim tancom bola hotová za pár minút, ženích so svojou mužskou skupinou si zatancoval neúrekom dlho. 

DSC_4304.JPG

DSC_4312.JPG

Až po týchto „povinnostiach" sa mohli mladomanželia aspoň trochu v kľude najesť.  V  sále pokračovala zábava pri zmenenom hudobnom žánri - v rytme moderných melódií s doprovodom speváčky.  Ale to sa zase tancovalo len v kruhu. „Párové" tance v dvojici prišli na rad až pri ďalšej zmene hudobného žánru asi po 3 hodinách zábavy.

Už som spomínal „darčekové urny". Aj v týchto končinách už pre začínajúci pár majú najväčší význam dary v peňažnej podobe. Túto pasáž svadby - „obdarovanie novomanželov" - mali  zrežírované úplne precízne. V predsieni svadobnej sály sú umiestnené 2 „darčekové urny" - pre rodinu nevesty „Qiz evi" a pre rodinu ženích „Oglan evi" . V preklade to znamená „nevestin dom" a „ženíchov dom".

DSC_4202.JPG

Pri urnách na stole boli pripravené 2 kôpky obálok s predtlačou pre napísanie mena darcu. V priebehu svadby hostia voľne  prichádzali k urnám a „splnili si svoju darovaciu povinnosť".

DSC_4233.JPG

Svadba pokračovala spontánne pri hudbe, tanci a hlavne jedení . Nálada v sále bola naozaj dobrá. Tanečný parket prakticky nezostal ani na chvíľu prázdny. Aj pri 500 ľuďoch  bola po celý čas v sále prijateľná klíma najmä vďaka tomu, že sa v nej nefajčilo a zrejme tiež vďaka dobre pracujúcemu klimatickému zariadeniu sály.  Po celý čas snímali zábavu v sále všadeprítomné kamery a ľudia si takto mohli krátiť čas sledovaním diania na veľkoplošných obrazovkách.

DSC_4318.JPG

Po jedenástej večer sa hostia začali postupne rozchádzať, tak že po polnoci zostali už len „skalní" a najbližšia rodina, ktorá to ukončila okolo druhej v noci.

Azerbajdžanskú svadbu som teda absolvoval.  Zaiste nie všetky svadby v Azerbajdžáne sú také honosné, ale z rozprávania mojich azerbajdžanských kolegov a známych táto svadba mala všetky charakteristické prvky azerbajdžanskej svadby : veľa ľudí, veľa jedla a pitia,  veľa tanca a muziky, spontánna zábava a štedrosť hostiteľov i hostí (samozrejme každý v rámci svojich možností)...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?