Na azerbajdžanskej svadbe 1.

Autor: František Murár | 9.9.2012 o 13:58 | (upravené 9.9.2012 o 14:53) Karma článku: 13,45 | Prečítané:  1678x

Pred tohoročným festivalom Eurovision  Song Contest, ktorý úspešne zorganizoval Azerbajdžan, uverejnil jeden azerbajdžanský časopis najväčšie lákadla, ktoré by mohol zahraničný návštevník v Azerbajdžáne vidieť, navštíviť, alebo zažiť. A kedže to bol 57 ročník festivalu, tak tých lákadiel uviedli tiež 57. Medzi týmito lákadlami figuruje aj - „pocítiť azerbajdžanskú pohostinnosť účasťou na azerbajdžanskej svadbe". Preto, keď sa mi naskytla príležitosť zúčastniť  sa azerbajdžanskej svadby - nezaváhal som.

Viackrát som už uviedol, že Azerbajdžan je krajina kontrastov. V plnej miere to platí aj o takej udalosti akou je svadba. Moju prvú svadbu, ktorú som tu navštívil som zaradil do skupiny „honosnejších". Hádam sa mi naskytne príležitosť zúčastniť sa aj svadby z iných skupín - napríklad „dedinskej svadby".

Svadby v Azerbajdžáne sú veľmi sledovanou a „váženou" udalosťou. Na rozdiel od nás nie sú len v sobotu, ale úplne v hociktorý deň v týždni.  Registrujeme to aj my „inostranci" najmä pri sledovaní početnej a najmä hlučnej svadobnej kolóny áut. V čele tejto kolóny ide auto s kameramanom, ktorý sedí obyčajne v kufri auta a cez otvorené zadné dvere natáča „svadobnú jazdu".  Ďalším výrazným rozdielom od nás je aj počet svadobných hostí. Ten sa pohybuje v priemere okolo 200 - 300 hostí na jednej svadbe. Aj z toho pohľadu som moju absolvovanú prvú svatbu zaradil do skupiny „honosnejších". Zúčastnilo sa na nej totiž takmer 500 hostí. Okamžite sa vynára otázka kde sa toľko ľudí zmestí. V Azerbajdžáne je zaužívané svadby konať  v „Sadliq saray" - teda v „svadobných palácoch", ktoré sú vybudované v každom mestečku. Sem tam , najmä na vidieku sa svadba koná tiež v stane, ktorý na ten účel postavia. „Sadliq saray", v ktorom sa konala táto svadba je tiež dôvodom na zaradenie do skupiny honosnejších. Päťsto ľudí nie je jednoduché kdesi pohostiť  . V Baku je zopár takých svadobných palácov a „KRÁL" patrí medzi tie „lepšie".

DSC_4192.JPG

Má rozsiahle priestory, ktoré by bolo možné rozdeliť na 3 hlavné časti. Na prízemí je „zhromažďovací priestor" s toaletami. Nechýbajú ani veľké zrkadlá, ktoré sú logicky hojne využívané na poslednú kontrolu „svojej vizáže", prípadne najmä u žien na posledné doladenie.

DSC_4194.JPG

DSC_4193.JPG

Na poschodí je potom znovu veľká sála, ktorá je akousi predsieňou hlavnej svadobnej miestnosti a ktorá je využívaná počas svadby ako fajčiareň, čajovňa a diskusný klub.

DSC_4231.JPG

Tu sa nachádzajú aj darčekové urny - ale o nich až neskôr.

DSC_4200.JPG

Nemožno si nevšimnúť  civilnú fotografiu mladomanželov v nadrozmernej veľkosti umiestnenej vedľa vchodových dverí do svadobnej miestnosti, ktorá akoby symbolicky vítala  svadobných hostí.

DSC_4196B.JPG

Najhlavnejším  a najväčším priestorom je pochopiteľne „svadobná sála".  Keďže sa v nej úplne pohodlne zmestilo 500 hostí a bol v nej ešte priestor na tancovanie a pódium pre muzikantov, tak  si môžete urobiť predstavu o jej veľkosti.  Centrom tejto sály na začiatku svadby bol pochopitelne svadobný baldachýn, pod ktorým sa vykonal slávnostný svadobný akt.

DSC_4211B.JPG

Tento „prieskum terénu"  som mal dostatok času urobiť, pretože som prišiel v dostatočnom časovom predstihu. Na rozdiel od ostatných svadobných hostí. Je všeobecne známe, že Azerbajdžanci sú „termínovo veľkorysí". Neprekvapilo ma preto, že zostali tomu verní aj pri príchode na svadbu. O šiestej večer, kedy svadba mala začať bolo v sále zopár „poctivcov". Ku cti mladomanželom patrí, že oni boli „viacmenej"  presní. Pretože sa však nepatrí, aby mladomanželia čakali svojich hostí v sále, tak ich pekne krásne čakali v svadobnej limuzíne pred „sarayom", čo kameramani a fotografi  využívali na ulovenie atraktívnych fotografií.

DSC_4223.JPG

Presná bola aj „sobášiaca pracovníčka", ktorá v stuhe v azerbajdžanských štátnych farbách si tiež krátila čas čakania ako mohla.

DSC_4229B.JPG

Netrpezlivé boli aj "asistentky" pripravené v duchu azerbajdžanských tradícií sprevádzať mladý pár k sobášu so zrkadlom a sviecou. Tieto dva symbolické predmety potom uložili na čestné miesto na stole novomanželov.

DSC_4222.JPG

Obsluhujúci  personál bol ukážkovo presný . O šiestej stálo okolo 90 čašníkov zoradených každý pri svojich stoloch. Už len zopár ich „pobehovalo" aby doladili maličké detaily.

DSC_4210B.JPG

Významnú úlohu tu hrali aj ľudia, ktorí museli tých 500 ľudí usadiť tak, aby z toho nebol chaos. V sále bolo asi 35 stolov pre 12 až 14 ľudí. Každý stôl mal svoje číslo a usporiadatelia - z jednej i druhej rodiny - podľa vypracovaného zasadacieho poriadku privádzali svojich hostí až ku stolu. Musím povedať, že to zvládli exelentne. V sále napriek veľkému počtu ľudí nebol žiaden zmätok ani napätie, ale vládla taká príjemná a uvoľnená nálada. Pre mňa zaujímavosťou bolo aj to, že hneď po príchode ku svojmu stolu sa hostí ujali pridelení „stoloví" čašníci a hneď sa začalo jesť a piť. ... a bolo čo... Ako sa v rozprávke zvykne hovoriť - „stoly sa od jedla a pitia prehýbali" a „bdelí" čašníci neustále doplňovali sortiment a množstvo jedál na stole.

DSC_4218.JPG

 Ako je v Azerbajdžáne zvykom pri každom stolovaní nesmie chýbať veľa ovocia a zeleniny. Nechýbalo ani tu, ba čo viac dali záležať na jej úprave a servírovaní.

DSC_4203B.JPG

DSC_4204B.JPG

DSC_4232B.JPG

DSC_4317.JPG

Počas môjho doterajšieho pobytu v Azerbajdžáne som sa už veľmi veľa krát presvedčil o  azerbajdžanskej pohostinnosti, takže táto svadobná pohostinnosť ma až tak neprekvapila ale len potvrdila to, že azerbajdžanská pohostinnosť bola oprávnene zaradená medzi najväčšie lákadlá pre zahraničných hostí. 

S „predsvadobným prestojom" sa očividne rátalo, pretože čakanie v predsieni svadobnej sály spríjemňovalo trio huslistov  v podaní najznámejších skladieb  klasickej hudby.

DSC_4212.JPG

Behom hodinky sa však sála naplnila a svadba mohla začať...

 Aby toho nebolo veľa, tak samotný priebeh svadobnej hostiny som si nechal na ďalší príspevok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?