Leto.

Autor: František Murár | 1.9.2012 o 14:09 | (upravené 1.9.2012 o 14:57) Karma článku: 13,44 | Prečítané:  416x

Leto  má tisíce podôb. Turistické vychádzky, cyklotúry a samozrejme všetky možné podoby vody. Nesmiem zabudnúť na „pravé" slovenské leto „na malte". Či to už teraz neplatí ? ... A keďže leto - aspoň to pravé - je už definitívne za nami, nezaškodí krátke poobhliadnutie sa za ním. Vzhľadom k tomu, že  ja som z „čeľade vodomilných", tak to bude trošku o vode.

Azerbajdžan patrí medzi tie „šťastné" krajiny, ktoré majú more. (My síce tiež máme  „more" , ale trochu iné - alebo iných...) . K tomu má ešte dobrú klímu, takže super kombinácia. No v reále, z pohľadu stredoeuropana  „nabaženého" Jadranom, či Stredozemným morom to až tak super nie je.  Azerbajdžanské more nosí „zlaté vajcia", nie však z turizmu, ale z ropy. A tak veľká časť pobrežia v okolí hlavného mesta je zameraná iným smerom než sú pláže.  Sem tam je to vidieť aj na morskej hladine.

DSC_3024.JPG

Ropné škvrny na hladine mora v Baku

 

O more sa treba „spravodlivo podeliť"  aj so všade prítomným dobytkom. Veď aj oni potrebujú osviežiť  počas tunajších letných páľav.

P7160242.JPG

Črieda "relaxujúcich" kráv na brehu Kaspiku v Sumgajite

Zato východ slnka spoza hladiny oceána patrí k nezabudnuteľným zážitkom.  Ako som sa mohol pár krát presvedčiť, vždy je o tento denne sa opakujúci výjav dostatok záujemcov.

P7140262.JPG

P7140265.JPG

Východ slnka má vždy svoje čaro i dostatok divákov

Pravdou je aj to, že turizmus nemá v Azerbajdžáne takmer žiadne tradície. Turizmus je ešte len v plienkach, aj keď treba povedať, že sa postupne rozvíja a tiež to, že na pozeranie  je čo ponúkať  . Tohoročné Eurovision by k tomu malo tiež prispieť. Ide tu však aj o tradície spoločenské. Tak ako v iných moslimských krajinách, pláže plné „v plavkách odhalených" žien tu nie sú takou samozrejmosťou.  K tomu Azerbajdžanci kladú veľký dôraz  na rodinu. A tak ich ponímanie letného relaxu pri mori je trochu iné ako naše. Najlepšie je prísť s celou rodinou autom až na breh mora, vytiahnúť samovar (čaj musí byť vždy a všade...) a hlavne dostatok jedenia  a o relax je postarané...

P7280041.JPG

Bližšie k vode sa už auto pristaviť naozaj nedalo...

P6251320B.JPG

Zaujímavý úbor však ? Ale starostlivosť o detí je doménou matiek... 

P7280039.JPG

Voda zrejme osvieži v každom úbore...

P7280038.JPG

Typické: vľavo debatný krúžok matiek za doprovodu ratolestí a vpravo

klasický obrázok "zrelej rodiny"...

P7280040.JPG

Pravá azerbajdžanská rodina vo vode...

 

To však tiež neznamená, že v Azerbajdžáne nie sú pláže. Sú, len nie ich až tak veľa, ako by možno človek očakával.  Nájdete  aj nejakú tú „zábavku" - napr. jazda na obľúbenom banáne, či jazda po pláži na koni, alebo na ťave.

P7221488.JPG

Klasická pláž v Sumgajite.

P7221484.JPG

Za mierny poplatok sa môžete povoziť na koni...

P7221486.JPG

... alebo na ťave...

 

K letným aktivitám je treba ešte jeden nevyhnutný predpoklad - voľný čas . Práve nedostatok voľného času je dôvodom, že som nestíhal dostatočne využiť ani tie možnosti, ktoré Azerbajdžan v lete pri vode ponúka. Najznámejším letoviskom v Azerbajdžane  je pravdepodobne Nabraň, na severe krajiny a tam som nestihol zájsť vôbec. Snáď budúce leto... Čiže musím priznať, že môj pohľad na azerbajdžanské pláže je treba brať  len ako informatívny.

Potom nie je div, že počas pobytu na Slovensku v závere leta som rád využil možnosť pobytu pri vode. Naviac ak počasie k tomu priam nabádalo a ešte naviac ak kúpalisko máte doslova „za rohom".

Minireportáž z prešovského kúpaliska "Plaza beach"

DSC_4024.JPG

DSC_4074.JPG

DSC_4086.JPG

DSC_4092.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?