Byvoly.

Autor: František Murár | 4.8.2012 o 14:27 | (upravené 4.8.2012 o 14:54) Karma článku: 14,12 | Prečítané:  829x

Každý z nás určite navštívil zoologickú záhradu. S veľkou pravdepodobnosťou ste tam mohli obdivovať aj byvoly. Nepatria síce medzi „najobdivovanejšie exempláre", ale pre „našinca" sú dosť atraktívne. O to viac je to zaujímavé, keď sa s byvolom máte možnosť „stretávať" vo voľnej prírode.

V Azerbajdžáne uvidieť byvola nie je nijaká rarita. Treba povedať, že tu sa jedná o domáce zviera. Je to tzv. Kaukazská odroda byvola. Hlavne v strednej - stepnej časti Azerbajdžánu bol by to takmer zázrak, keby ste počas jazdy touto nezaujímavou, nudnou časťou Azerbajdžánu nezazreli, alebo nebodaj aj nestretli sa s byvolom. Tvoria väčšinou neveľké stáda - niekedy samostatné, inokedy sú súčasťou kravskej čriedy.

1.JPG

 Pri obrovskej prevahe baraniny v tunajšom jedálničku ma preto zaujímalo, či si tu nemôžem objednať niečo z byvolieho mäsa. Veľmi rýchlo ma z toho vyviedli. Byvol nie je chovaný na mäso. Jeho mäso je tvrdé a bežne sa nekonzumuje. Chovajú ho kvôli jeho mlieku. Nemal som zatiaľ možnosť ochutnať byvolie mlieko, ale keď sa častejšie budem pohybovať okolo Kurdemiru, tak ho určite ochutnám. A to nielen mlieko, ktoré obsahuje veľa tuku, ale najmä ďalšie výrobky z byvolieho mlieka. Ide prakticky o také isté výrobky ako z kravského mlieka - smotana,  tvaroh a tiež tu obľúbeny ajran.

2.JPG

Byvol má  veľmi tvrdú kožu. Od tunajších železničiarov som sa dozvedel, že pred niekoľkými rokmi na byvolovi vykoľajil vlak.  Ani sa nedivím.  Pohybujú sa tu rovnako ako kravy, voľne - „cesta, necesta , železnica, neželeznica".

5.JPG

...nájdete ich postávať vedľa cesty...

6.JPG

...občas sa treba s nimi podeliť aj o cestu ...

7.JPG

...ba dokonca ani železničná trať nie je pre nich nijakou prekážkou...

Ale predsa len vrátim sa ešte ku koži byvola. Je to jedna z vecí, ktorou sa byvol výrazne líši od ostatného rohatého dobytka.  Koža byvola je až dvakrát taká hrubá ako koža ostatného dobytka. Hlavnou jej prednosťou asi je, že slúži ako termoregulátor, čo v podmienkách kde je chovaný  je jeho obrovskou výhodou. Ďalšou významnou výhodou kože byvola je, že sa do nej nedostane kliešť, čo byvola chráni pred množstvom chorôb.

3.JPG

4.JPG

Byvol sa dostal dokonca aj do tunajších snárov. Keď sa žene prisnije , že zabíjala byvola, tak to má znamenať, že sa jej podarí u muža presadiť  dávno želané prianie. Ďalšia veštba zo snára hovorí, že po sne s byvolom sa objaví vo Vašej blízkosti silný, ale hlúpy, zlý človek, ktorý vám bude robiť rôzne nepríjemnosti. Ale Vy vďaka taktike a umnému správaniu týmto tlakom nepodľahnete.

U nás podobné sny sa Vám asi neprisnijú...

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?