Bahenné sopky

Autor: František Murár | 10.6.2012 o 21:25 | (upravené 10.6.2012 o 21:57) Karma článku: 14,84 | Prečítané:  774x

Človek je tvor zvedavý. Jeho zvedavosť obyčajne ešte stúpne ak sa jedná o niečo, čo je vo svete uznávané a cenené. Ak to niečo je zapísané v zozname  Svetového prírodného dedičstva Unesco, naviac bolo zapísané do Guinessovej knihy rekordov a ešte k tomu v jednej zo súťaži o sedem najväčších divov sveta skončilo na piatom mieste - tak to určite stojí za povšimnutie. To „niečo" sú bahenné sopky v Azerbajdžáne.

Bahenné sopky sú zaujímavým prírodným úkazom. Môžu byť kontinentálne a morské. Na princíp ich fungovania sú minimálne tri  teórie, preto bude vhodné, ak nepôjdem hlbšie do tejto odbornej oblasti. Stačí hádam povedať, že názov majú trochu prepožičaný, pretože to nie sú sopky v pravom slova zmysle. Nie sú výsledkom sopečných procesov a nechŕlia tiež lávu. Sú to otvory - prieduchy, cez ktoré sa z hlbinných zásobníkov bahna  vplyvom podzemný   plynov a pary dostáva na povrch táto  bahnu sa podobajúca zmes .

DSC_1750.JPG

Názov dostali možno od toho, že krátery bahenných sopiek  tvarom pripomínajú sopečné kužele.  Bahno z nich voľne  vyteká  za neustálého bublania v krátere. Oproti  klasickým  sopkám sú tiež omnoho   menšie. Sú vysoké len niekoľko desiatok centimetrov, niekedy metrov . Aj priemery kráterov sú rôzne. Od úplne maličkých - niekoľko centimetrových,

DSC_1758.JPG

...cez metrové,

DSC_1785.JPG

ale aj 20 metrové . ..

DSC_1800.JPG

Ba najväčšie z nich majú kráter s plochou niekoľko stoviek metrov štvorcových.

Vyskytujú sa vo viacerých regiónoch sveta, najčastejšie  tam, kde sú tiež ložiská ropy a plynu a v blízkosti tektonická porúch.  Nájsť ich možno v Trinidade, Yellowstone, Pakistane, Číne. V Európe sa nachádzajú v Taliansku a Islande.  Odhaduje sa, že z celkového počtu cca 700 bahenných  sopiek sa okolo 350 nachádza v Azerbajdžáne. Tu, na juhu prírodnej rezervácie Gobustan,  sa nachádza aj najväčšia bahenná sopka vo svete - Taragaj s výškou 410 metrov.

Len na doplnenie pre prípadných záujemcov možno dodať, že tieto „krásavice" je možné nájsť  len niečo vyše hodiny cesty autom od Baku. Tá cesta stojí za to. Môžete sa pokochať pohľadom priamo do krátera.

DSC_1791.JPG

... započúvať sa do neustálého bublania...

DSC_1813.JPG

Aj samotný pohľad na okolitú krajinu je pre nás exotický. Nech Vás nemýli biely povrch - to nie je sneh, ale vyzrážaná soľ.  

DSC_1825.JPG

Ku niektorým z nich sa dokonca môžete doviezť autom . Je k tomu potrebné aspoň trochu terénne auto, ale zase nie je to až také strašné. Koniec koncov pri hľadaní mnohých prírodných krás Azerbajdžánu je  terénne auto nevyhnutné.

A ešte minigaléria na záver...

DSC_1765.JPG

DSC_1767.JPG

DSC_1770.JPG

DSC_1757.JPG

DSC_1818.JPG

DSC_1775.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?