Týždeň po...

Autor: František Murár | 3.6.2012 o 13:31 | (upravené 3.6.2012 o 14:09) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  314x

Eurovision 2012 je (už konečne) za nami. Nepredpokladal som sa k nemu vracať. V každom prípade som však plánoval poprechádzať sa po týchto „slávnych" miestach len čo sa mi naskytne príležitosť. A ona sa naskytla už najbližšiu nedeľu. Bolo krásne slnečné predpoludnie keď som autom prechádzal vedľa tejto novej „bakinskej dostoprimečateľnosti" - Crystal hall. Nezaváhal som a urobil som si doobedňajšiu prechádzku Novým bulvárom. Bola to zaujímavá prechádzka.

V prvom rade preto, že pár krát som týmito miestami prechádzal zhruba pred rokom. Na mieste dnešného bulváru stála ulica zo starých zanedbaných domov a nič nehovoriace pusté miesta, zrejme pozostatok starej zástavby. Dnes môžem len skonštatovať - „uaav"...

 

Pred rokom o tomto čase Azerbajdžanci intenzívne začali riešiť kde usporiadajú 57 ročník Eurovision song contest. Nakoniec presne v štýle súčasneho azerbajdžanského trendu, vyhrala myšlienka  - na brehu mora ( lepšie povedané sčasti aj do mora) postaviť nový monument Baku, novú halu aj s pobrežným bulvárom.

 

Najskôr k názvu „Nový bulvár". Baku už má svoj „Bulvár". Je to dnes jedno z hlavných a najnavštevovanejších miest Baku. 

DSC_0175.JPG

 Tiahne sa po nábreží mora medzi dvomi nákladnými prístavmi. Keďže aj novo postavená promenáda leží na brehu kaspického mora, len asi kilometer bližšie k známemu „bakinskému" miestu Námestie zástavy, tak logicky zviťazil názov „Nový bulvár"

 

Poprechádzajme sa teda po Novom bulvári .

Na jeho začiatku aj konci nesmie chýbať symbol všetkého diania v Azerbajdžáne - informácia o tom, kto má veľký podiel na tomto diele - základný kameň s prezidentovým menom.

DSC_2962.JPG

Charakteristickým rysom nového bulváru je jeho priestrannosť. Je dlhý 1800 m a končí pri Crystal hall.

DSC_3057.JPG

Dnes tento voľný priestor využívali najmä cyklisti, ale aj rodiny s deťmi, ojedinelí bežci a turistické drožky.

 DSC_2968.JPG

DSC_2976.JPG

Azerbajdžanci možno aj preto, že veľkú časť tejto krajiny zaberajú stepi, ktoré sú  po väčšinu roka zafarbené do sivá alebo hneda, majú radi zeleň a kvety. Aj na Novom bulvári je toho dostatok. K tomu patria stromy. Tých tu nasadili hádam aj niekoľko tisíc. Uvidíme ako sa im bude dariť.

DSC_3037.JPG

DSC_3041.JPG

DSC_2970.JPG

DSC_3046.JPG

 

Nový bulvár je zatiaľ  jednoduchý - bez monumentálnych fontán, sôch a podobných doplnkov. Priestranné plochy lemujú len vkusné lavičky a „opité lampové aleje" .

DSC_3042.JPG

DSC_3006.JPG

Do mora, kvôli lepšiemu výhľadu na mesto postavili móla.  Miesta, ktoré nestihli upraviť zakrývajú, tak ako je to po celom svete, maľované steny.

 DSC_2992.JPG

DSC_3065.JPG

Uznanlivo hodnotím, že všade je čistota. Stará sa o ňu asi dosť početná skupina upratovačov. Aspoň v čase mojej prechádzky ich tu bolo neúrekom. „Brigadír" vybavený  „bulvárovým džípom" neustále sliedil a rozvážal upratovačky na miesto, kde sa vyskytol nejaký neporiadok.

DSC_3049.JPG

DSC_3054.JPG

DSC_3056.JPG

Aj pobrežné  vody majú svoju čistiacu čatu.

DSC_3019.JPG

Zase - uvidíme ako dlho im to vydrží ...

Moje záverečné hodnotenie je teda veľmi pozitívne.  V každom prípade Novému bulváru ešte treba „vdýchnuť život", ale to čo dokázali Azerbajdžanci urobiť na tomto mieste za rok, to je obdivuhodné.

Ako som už neraz spomínal - Aterbajdžan je krajina kontrastov. To môžem zopakovať aj po dnešnej prechádzke. Na jednej strane pekné nové dielo, na druhej strane ešte len týždeň po jeho odovzdaní a už je na ňom veľké množstvo ukážok „azerbajdžanskej kvality". Hoci sa intenzívne snažia hneď v zárodku tieto svoje „prúsery" opraviť - predsa len nedá mi aby som ironicky nepoznamenal „ešte šťastie že tá sláva trvala len 4 dni".

 DSC_2988.JPG

DSC_2989.JPG

DSC_2990.JPG

No a to hlavné nakoniec. Ja som chcel hlavne poprechádzať sa okolo Crystal hall. Priznám sa, že už trošku poznajúc tunajšie pomery som hneď na začiatku zapochyboval, či bude možné ísť až k tejto novej „krásavici Baku". A ukázalo sa , že moje obavy boli na mieste. Keď už som bol v očakávaní toho, ako to vyzerá pred samotnou halou - zrazu „STOP". 

DSC_3015.JPG

K hale sa ísť nedá. Prečo ? To neviem a ani som sa na to všade prítomného policajta nepýtal. Aj tak by som sa asi uspokojujúcej odpovede nedočkal. A tak na to, ako vyzerá najbližšie okolie Crystal hall si budem musieť ešte nejaký čas počkať...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?