Tutovka

Autor: František Murár | 30.5.2012 o 17:59 | (upravené 30.5.2012 o 18:30) Karma článku: 12,60 | Prečítané:  477x

Zatiaľ čo jeden zo symbolov Azerbajdžánu - „nar", je  ešte len v kvete, iný - tiež veľmi obľúbený azerbajdžanský ovocný strom  „tut" - už „ponúka" svoje plody. Aby som nezostal len v domácom názvosloví  tak priblížim tieto našincovi nič nehovoriace pomenovania. „Nar" je v slovenčine „granátové jablko" a „Tut" je v slovenčine „moruša".

Nuž veru ani jeden z týchto ovocných stromov u nás nie je bežný. Ba naopak. Granátové jablko síce kúpite aj na niektorých našich trhoch, ale výlučne len z dovozu - obyčajne zo Španielska, alebo Turecka. Morušu síce na Slovensku môžete nájsť, ale určite len zriedkavo.

Nechajme „nar" dokvitnúť, vyrásť a potom dozrieť. Poďme radšej k „tutu - moruši", ktorá už pomaly končí rozdávať svoje plody. Spolu s čerešňou a marhuľou sú to prvé pravé, tohoročné ovocia, ktoré teraz,  koncom mája,  je možné v hojnom množstve kúpiť  na trhoch, vedľa cesty aj len tak  na ulici. To, že je obdobie dozrievania tutu, vidno najmä na chodníkoch, ktoré v týchto dňoch po opadanom a rozšľapanom tute vyzerajú hrozne. Presvedčil som sa o tom aj ja, keď ako novému sa mi ušlo parkovať rovno pod tutom. Moje auto potrebuje každý deň umyť.

P5291292.JPG

Tut  rastie v Azerbajdžáne v dvoch druhoch - svetlý a tmavý.  Plody sa trochu podobajú našej černici (zvlášť tmavý tut), no sú o niečo väčšie.

P5231176.JPG

P5231175.JPG

Trošku podobná je aj chuť. Zrelé „tuty"  sú sladučké a silno šťavnaté. Pri veľkých rozkošatených stromoch sa môžete „napásť" len tak postojačky.

P5231164.JPG

Pre chlapcov zase nie je problém vyliezť na strom a „napásť" sa tam.  No väčšinou sa „tut" oberá už zrejme vyskúšaným spôsobom. Predviedli nám ho minulý týždeň kolegovia, pri našej návšteve Dallaru. Miestny náčelník železničnej stanice videl  ako sa načahujeme za sladkými plodmi a tak operatívne vyriešil problém. Tak ako som sa už neraz presvedčil - Azerbajdžanci sú majstri improvizácie. Z kufra svojho auta vytiahol fóliu, každý z kolegov chytil jeden roh fólie a zber bol pripravený. Najmladší z nás  vyliezol na strom, potriasol a za pár minút sme mali toľko „tutu", že sme také množstvo  v žiadnom prípade zjesť nemohli .

P5231174.JPG

P5231165.JPG

P5231170.JPG

P5231173.JPG

Pri tom sme sa dozvedeli, že plody moruše majú tiež liečivé účinky. Majú priaznivé tráviace účinky a pôsobia tiež ako čistič organizmu. Liečivo pôsobia tiež odvary z listov pri úprave cukru v organizme.

Hoci Azerbajdžanci  pijú najmä čaj, potom dlho nič a potom zase čaj - predsa len  nepohŕdnu ani „ostrým". A tak podobne ako v iných končinách našej malej zemegule - páli sa aj tu. „Tutovka" - ako sa volá  liehový nápoj vyrobený z tutu,  je vyrábaná aj oficiálne v liehovaroch, ale „pália" si ju aj doma. Mal som možnosť ochutnať Tutovku aj domácu , aj kúpenú a veru - niet na dobrú domácu...

P5301332.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Bratislavskí poslanci mali brať úplatky. Za hazard aj proti nemu

Ak v marci prejde úplný zákaz hazardu v Bratislave, tri roky bude jediným otvoreným kasínom v meste Banco v hoteli Crowne Plaza. Licenciu má ako jediné do roku 2021.

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna poisťovňa

Pozrite si výber úsporných opatrení.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?