Nové tohoročné zemiaky na pultoch predajní.

Autor: František Murár | 1.5.2012 o 21:24 | (upravené 1.5.2012 o 22:01) Karma článku: 14,55 | Prečítané:  948x

Vďaka dlhej tohoročnej zime sa zemiaky v stredných a vyšších polohách nášho Slovenska dostávajú do pôdy až v týchto pekných dňoch na prelome apríla a mája.  Aj v Azerbajdžáne bola posledná  zima  mimoriadne studená a dlhá, no napriek tomu prvé tohoročné zemiaky  už sú na pultoch trhovísk.

Väčšinou táto zeleninová zložka potravy sa pestuje v úrodnejšej časti tejto krajiny - od Gandže na západ.  Ani tam však nie je taká klíma, ktorá by umožňovala  zemiaky vypestovať voľne na poliach. Ľudia si preto pomáhajú skleníkmi  alebo  foliovníkmi.  Najmä v okolí Šemkíra a Tovuzu  je veľké množstvo , ba celé plantáže skleníkov a foliovníkov. „Fungujú" po celý rok a tak úrodu tu zberajú dva, alebo aj tri krát v roku.

 P4050895.JPG

Pestovanie zeleniny je hlavným zdrojom obživy v tejto časti krajiny. Od domácich informátorov" sa dozvedám, že nie zlým zdrojom obživy. Práve vďaka vypestovanej a samozrejme predanej zelenine patrí okolie Šemkíra a Tovuzu k najbohatším v krajine. Keďže som  v spomínanej časti trávil dosť času, tak som  mal možnosť sledovať túto činnosť v priebehu roka. Môžem povedať, že ľudia sú tu veľmi pracovití. To je síce dôležitá podmienka úspechu, ale nie jediná. Veľmi dôležitý je odbyt.  Ten je tiež vyriešený . Väčšinu vypestovanej zeleniny  predávajú  pestovatelia priekupníkom, ktorí  vyvážajú zeleninu kamionmi  v prvom rade do Baku, ale hlavne do Ruska , osobitne do Moskvy. Na moskovských trhoch má  vraj azerbajdžanská zelenina veľký úspech. Ale dosť zeleniny i zemiakov zostane aj na domáci predaj - či už vedľa ciest, alebo na početných trhoviskách prakticky v každom azerbajdžanskom meste.

 Ale vráťme sa k tohoročným zemiakom.

Prvá sadba zemiakov  sa dostala do zeme niekedy na prelome rokov.  Potom sa nízke foliovníky zakryli a zemou zafixovali tak, aby vietor nestrhol fóliu. Tak prečkali zemiaky  zimu.

P1200443.JPG

 Už vo februári  sa foliovníky  kontrolovali .

P1310471.JPG

V marci  to už boli otvorené foliovníky a pribudlo aj zavlažovanie.

P2270789.JPG

P2270791A.JPG

Po dvadsiatom apríli boli zemiaky pripravené na zber.

P4050882.JPG

P4050899.JPG

Poslednou fázou je predaj zemiakov.

DSC_2690A.JPG

P4230931A.JPG

Jednoduché nie ... ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?