Bude najvyššia budova sveta v Azerbajdžane ?

Autor: František Murár | 21.4.2012 o 17:35 | (upravené 21.4.2012 o 18:00) Karma článku: 5,96 | Prečítané:  719x

Súčasnej najvyššej  budove sveta Burž Chalifa v Dubaji, sa chystá konkurencia. Svetovými médiami a nedávno aj Slovenskou televíziou  prebehla informácia, že  Azerbajdžan pripravuje projekt  budovy, ktorá by súčasnú „budovu - rekordérku" tromfla .

Hoci najvyššiu súčasnú budovu sveta  nájdeme dnes v Spojených arabských emirátoch, najviac zastúpení v prvej desiatke najvyšších budov má Čína. Preto informácia o azerbajdžanských zámeroch asi trochu prekvapila svet.  Treba však povedať, že Azerbajdžan  určité predpoklady k tomu, aby tento svoj zámer naplnil má. V prvom rade je Azerbajdžan jeden zo štátov, ktorí ťažia a vyvážajú ropu a zemný plyn. Už samotná táto skutočnosť naznačuje finančné možnosti pre  realizáciu takýchto projektov. Ďalším významným argumentom je skutočnosť, že Azerbajdžan je veľmi ctižiadostivá krajina, ktorá má ambície ukázať sa, resp. ukazovať sa svetu - teda  „zviditeľňovať sa". Nech už je ako chce - zámer je na svete.  Pritom, „megalomanským" projektom nie je len samotná „najvyššia budova sveta" ale aj  miesto jej postavenia. Mala by stáť na umelo postavenom ostrove v mori - na Chezerskom ostrove. Názov tohto projektu je odvodený od azerbajdžanského pomenovania Kaspického mora - „Chezer".

Taká je predstava azerbajdžancov, dnes zatiaľ ešte len na reklamných pútačoch umiestnených na mieste budúcej výstavby.

 DSC_2694.JPG

DSC_2696B.JPG

DSC_2697B.JPG

Najvyššia budova na svete by mala mať viac ako jeden kilometer, presnejšie 1050 metrov.  Terajšiu najvyššiu budovu - Burž Chalifa - by mala „prerásť" približne o 200 metrov

Začiatok stavebných prác je naplánovaný na rok 2016, ich ukončenie a skolaudovanie takmer 190-poschodovej budovy sa plánuje na rok 2019.

Lokalita vybraná pre tento projekt sa nachádza na pobreží i v samotných vodách Kaspického mora na mieste vzdialenom cca 25 km od Baku vedľa výpadovky smerom na západ a juh.  Lokalita v súčasnej dobe nie je nijako zvlášť výnimočná. Je neďaleko veľmi frekventovanej  cesty a v blízkosti priemyselných komplexov. Na veľkolepom projekte sa v podstate práce už v minulom roku začali.  Za pár mesiacov boli vo vybranej lokalite vysadené desiatky paliem a rozostavaná je akási „vstupná brána" k budúcemu Chezerskému ostrovu.

DSC_1658.JPG

DSC_1661.JPG

Prístupová cesta k budúcemu ostrovu je už pol roka olemovaná novo vysadenými palmami.

DSC_1663.JPG

 

DSC_1675.JPG

A aké sú reakcie Azerbajdžancov ?  Po prvej reakcii, ktorou je prirodzená hrdosť Azerbajdžancov na svoju vlasť, sú tie ďalšie reakcie bežných ľudí  na tento megaprojekt už trochu zdržanlivejšie. Väčšinou to skončí pri výpočte iných vecí, ktoré by boli pre bežných ľudí oveľa  potrebnejšie.

Ako som už uviedol, smelý plán je na svete a bude zaujímavé sledovať ako sa bude realizovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?