Aj taká je skúsenosť.

Autor: František Murár | 6.4.2012 o 21:08 | (upravené 6.4.2012 o 21:25) Karma článku: 13,05 | Prečítané:  396x

Je niekoľko vecí, ktoré človek v cudzine ocení, ale k tým najviac ceneným určite patrí pocit bezpečnosti. Našťastie  tento pocit v Azerbajdžane nielen ja, ale aj kolegovia, ktorí sme tu,  máme.  Nestalo sa mi, žeby mi dal niekto akýmkoľvek spôsobom najavo, že som tu nežiadúci, a to už vôbec nehovorím o nejakom zastrašovaní. Podobne je tomu tak aj s bezpečnosťou osobných vecí. Nijaké ukrývanie tašiek, alebo počítača zo sedadiel áut sa tu nekoná. Aj mne aj kolegom sa už stalo, že sme niečo zabudli napr. v hotely, v predajni, v reštaurácii a podobne. No zakaždým keď sme sa vrátili na „miesto činu" vždy nás naše veci počkali buď na svojom mieste, alebo odložené u zodpovedných ľudí. Raz sme dokonca nechali neuzamknuté auto s kľúčom v štartovacom otvore - a nič.  O to viac ma prekvapila posledná skúsenosť z mesta Jevlach.  Tu som sa prvý krát stretol v Azerbajdžane s krádežou - a to možno povedať „ v priamom prenose". Hoci treba povedať, že sa jedná  "len" o krádež zo štátneho, teda zo železničného.

Svojich skúsenosti s krádežami na Slovensku mám habadej . Aby som „nevíril vášne" u niektorých ľudí citlivých na ľudské práva, tak nebudem spomínať všetky krádeže, ktoré  som zažil  „na svojej koži" za posledných 5 - 6 rokov. Uvediem len, že počas môjho ani nie ročného pobytu v Azerbajdžane som doma na Slovensku „zaznamenal"  poškodenie auta počas pokusu o krádež autorádia, ukradnuté auto a ukradnuté kovové zábradlie na schodoch ku potoku. Aj preto som milo prekvapený situáciou s krádežami v mojom terajšom pôsobisku. Ale vrátim sa radšej k poslednej skúsenosti z Jevlachu. Je z môjho pracovného pôsobenia pri generálnej oprave azerbajdžanských železníc. Keďže s podobnými „aktivitami", - teda  s krádežami na železnici na Slovensku, mám dlhoročné bohaté skúsenosti, prekvapilo ma, že tu som sa s krádežami v rámci stavby doposiaľ nestretol. A to máme za sebou už okolo 70 km trate na rôznych miestach Azerbajdžanu. Až tu zrazu v Jevlachu neveril som vlastným očiam. Všetko čo malo ruky a nohy - a či staré , a či mladé - brali doslova spod rúk staré podvaly a všetko kovové, čo sa v tom čase na trati nachádzalo.

DSC_2257A.JPG

Odpoveď na moje prekvapenie bola veľmi jednoduchá. V Jevlachu žije silná rómska skupina, ktorá zhodou okolnosti obýva miesta hneď vedľa železničnej  trate. Na začiatku prác som síce sledoval pokus miestnych vedúcich pracovníkov zo železnice o zabránenie tejto nechcenej a neobjednanej „výpomoci", ale videl som , že sú bez šancí.

P3301075A.JPG

 Nepomohla ani výpomoc polície, ktorá na miesto činu „naklusala" dosť rýchlo, ale taktiež dosť rýchlo vzdala tento asi „nevyhrateľný zápas".  Nuž čo, aspoň železničiari nebudú mať  toľko práce s demontážou. Na druhý deň som zaregistroval  ešte dozvuky v podobe zisťovania nočných strát. Keďže koľajnice sú spájané kovovými spojkami a tie sú na speňaženie dosť ťažké tak už ma ani neprekvapilo, že niekoľko desiatok ich na trati chýbalo. Koho by zaujímalo, že krádeže koľajnicových spojek priamo ohrozujú bezpečnosť pohybu vlakov. „Nočné nálety"  boli už menej úspešné s káblami. Keďže počas zemných prác boli na niekoľkých miestach zakopané káble obnažené, tak podnikavých „susedov" napadlo, že by bolo dobré niekoľko metrov si odrezať. Chudery káble však hneď sami avizovali poruchu a  tak dielo odrezania niekoľko metrov káblu sa nepodarilo.

 Aby som zase nebol obviňovaný z rasovej neznášanlivosti, tak nebudem k tejto mojej poslednej skúsenosti pripájať ani vlastné názory, ani komentáre domácich kolegov. Skrátka popisal som len svoju skúsenosť.

 Tak vidíte - kradne sa aj v Azerbajdžane.

P3160806A.JPG

P3160809.JPG

P3301078.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?