Eurovision song contest Baku 2012 sa blíži.

Autor: František Murár | 18.3.2012 o 14:28 | (upravené 18.3.2012 o 14:37) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  426x

V Európe vrcholia prípravy účastníkov na tohoročné pesničkové „súťaženie" v Baku. Mená účastníkov Eurovision song contest 2012 sú známe a teraz je čas pripraviť si pôdu na solídne umiestnenie. Úplne iné starosti s týmto podujatím majú v dejisku podujatia v azerbajdžanskom  Baku. Aj tu vrcholia prípravy.

Pocty hostiť európsky spevácky výkvet sa Azerbajdžanu dostalo vďaka minuloročným víťazom - dvojici Ell a Nikki. Treba povedať, že toto víťazstvo nebolo náhodné. Azerbajdžan cielene, dlhodobo a intenzívne pracuje na svojom „zviditeľňovaní sa" a organizovanie takéhoto veľkého podujatia je len jedným z viacerých jeho aktivít. Prvou , veľmi dôležitou úlohou pri organizovaní Eurovision 2012 bolo určiť miesto konania. Trvalo niekoľko mesiacov, kým padlo konečné rozhodnutie. V hre bolo asi 5 - 6 variant, no nakoniec (ako sa dalo predpokladať) vyhral grandiózny projekt vybudovať pre tento účel novú halu. A ako je to v Azerbajdžane zvykom , nemôže to byť len taká hocijaká hala. „Baku Crystal hall" bude pripomínať rímske Koloseum a bude umiestnená úplne na brehu Kaspického mora . Jej poloha bola tiež veľmi dôkladne vybraná tak, aby z tejto presklenej haly bol krásny výhľad priamo na more a z druhej strany na rozsvietené Baku. Zároveň bude mať táto nová dominanta Baku dôstojné miesto blízko Námestia štátnej zástavy. Hoci v Azerbajdžane si neviem predstaviť aby nebola splnená nejaká úloha prijatá vedením štátu, predsa len boli vybratí aj „náhradníci" pre prípad, žeby sa vybudovanie novej haly nestihlo. V takom prípade je pripravená varianta s konaním súťaže na hlavnom azerbajdžanskom futbalovom štadione Tofika Bachramova alebo v Športovo-koncertnom komplexe Hejdara Alijeva. A aj tieto dva objekty v súčasnej dobe prežívajú rozsiahlu prestavbu.

No ako som už uviedol, hlavná pozornosť sa sústredila na novú Baku Crystal hall. Neľahkú úlohu v krátkom termíne - doslova niekoľko mesiacov - postaviť náročné dielo zverili Azerbajdžanci nemeckej firme Alpine Bau Detschland AG, s poddodávateľmi švajčiarskou firmou Nussli AG и Basler & Hofmann AG , rakúskou firmou GmbH & Co. KG a firmou SSF Ingenieure AG z Mníchova.

Okrem veľkolepej  budovy Baku Crystal hall bude postavené aj nové supermoderné Press centrum pre cca 1600 novinárov na ploche 5.000 m².

Súťažné vystúpenia bude sledovať priamo v hale 23.000 divákov a pre ďalších 15.000 divákov budú pripravené veľkoplošné obrazovky na námestiach Baku.

Pre záujemcov o toto podujatie môžem podať informáciu, že vstupenky sú už v predaji. Ceny na výstúpenia sú rozlíšené . Na generálku semifinálového večera stojí vstupenka 30 - 50 Manatov. Súčasný kurz medzi azerbajdžanským Manatom a Euro je cca 1:1, takže môžem pokračovať v Eurách. Cena vstupenky na semifinálové večery je 90 - 150 Eur a cena vstupenky na finálový večer je 160 - 240 Eur.

Organizátori však nemali starosti len s výstavbou novej haly. Azerbajdžan nemá dostatok skúseností s turizmom. Hoci Baku je ako tak navštevované, predsa len boli a sú trochu obavy ako to všetko organizačne zvládnu také ustanovizne ako sú hotely, doprava, reštaurácie a iné služby . A tak nie div, že teraz do posledných chvíľ prebiehajú doslova horúčkovité prípravy . Napríklad: pripravujú sa anglicky hovoriaci sprievodcovia a čašníci, kurzy angličtiny dostávajú policajti, veľmi kriticky sa zhodnotil stav informačných tabúľ v samotnom Baku ( vidiek radšej nespomínam) atď , atď. V závere minulého roka dostalo Baku 300 nových tmavo fialových taxíkov, ktoré sú kópiou známych londýnskych taxíkov.

Skrátka roboty majú „bakinci" ešte vyše hlavy, ale oni to určite zvládnu. Zárukou by malo byť aj to, že na čele organizačného výboru podujatia je azerbajdžanská „prvá dáma" , Mehriban Alijeva, manželka prezidenta.

A ako to v týchto dňoch vyzerá v okolí budúcej Kryštálovej haly to môžete vidieť na aktuálnych fotografiách.

DSC_1604A.JPG

Vzadu v ľavej časti stojí rozostavaná Baku Crystal hall.

DSC_1609.JPG

DSC_1611.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?