Rómska problematika na pokračovanie...

Autor: František Murár | 22.1.2012 o 15:25 | (upravené 22.1.2012 o 22:30) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1803x

Diskusiam o rómskej problematike sa radšej vyhýbam, lebo mám veľmi bohaté skúsenosti so „spolunažívania" s nimi a nepotrebujem za každú cenu byť „onálepkovaný" ako rasista. Napriek tomu stručne zareagujem na príspevok "Nezmyselné riešenia rómskeho problému".

Súhlasím s autorom príspevku, že segregácia rómskych detí rómsky problém nevyrieši. No určite ho nevyrieši ani zmiešané vzdelávanie. (Kto neverí, prial by som mu aby aspoň jeden školský rok to odskúšal na svojich deťoch). Rómsky problém je totiž oveľa, oveľa zložitejší ako sa prezentuje.  Zatiaľ zbytočne čakám aby sa rómskemu problému venovala táto spoločnosť aspoň trochu komplexne. Určite sa tento problém nevyrieši takýmito predvolebnými "pseudoriešeniami" a určite sa nevyrieši z Bratislavy . I keď samozrejme v konečnej fáze sa musí riešiť v Bratislave. Riešiť ho "z Bratislavy" a riešiť ho "v Bratislave" je obrovský rozdiel. A môžem povedať , na základe vlastných skúsenosti, že v tomto smere som veľký pesimista. Neverím, že sa nám na Slovensku podarí v najbližích desaťročiach výrazne zblížiť tieto dve etnika. Prečo takýto pesimizmus? Keďže celý svoj život som prežil na Spiši, tak na Rómsky problém sa pozerám úplne ináč ako rôzni "riešitelia" , ktorí prídu do kolónie pár krát do roka a trúfaju si tvrdiť, že riešia rómsky problém. Za 60 rokov môjho života som prežil už desiatky "riešení" rómskeho problému. Ako vidíme, veľa sa nám toho nepodarilo. Preto aj diskusia o tom či segregovať, alebo nie, je len "strieľanie od pása" . To, že rómske etnikum má svoj spôsob života zakódovaný v génoch doložím na príklade z Azerbajdžanu, kde teraz dlhodobo pôsobím.

 

Azerbajdžanci so svojou farbou pleti vyzerajú úplne ako naši Rómovia. No aj oni tu majú problémy s  rómskym etnikom. Keď som sa ich opýtal ako oni poznajú kto je Róm, veď vyzerajú všetci rovnako, tak som dostal zaujímavú odpoveď. Róma najjednoduchšie poznáš podľa jeho správania. Ten kto kradne, nevie sa postarať o svoje deti a o svoje bývanie atď - to je Róm. Tá podobnosť s našími Rómami je čiste náhodná ?

 

A čo celá Európa - Francúzko, Česko, Maďarsko - všade majú s Rómami obrovské problémy. Alebo snáď to len my zase zle vidíme ? Chudáci , celý svet ich len prenasleduje a oni sú takí dobrí...

 

Ale radšej skončím, pretože ja ten rómsky problém nevyriešim, nech by som písal koľko chcem. A veru bolo by o čom písať. Iste veľa ľudí ma bude považovať za rasistu. Ja však tvrdím, že nič nemám proti Rómom, ktorí dokážu žiť normálnym životom. Žiaľ vo svojom okolí  vidím tisíce Rómov a len veľmi , veľmi málo môžem zaradiť do tej skupiny , ktorá žije normálnym životom. Preto: nie pre mňa, nie pre našu generáciu - my to už nejako vydržíme - ale pre Vás mladých: robme už s Rómskou problematikou niečo. Je za minútu dvanásť. . .

DSC_1106.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?