Záblesk Slovenska v Azerbajdžane

Autor: František Murár | 28.12.2011 o 18:00 | (upravené 28.12.2011 o 18:56) Karma článku: 9,57 | Prečítané:  1740x

Cestujem nočným rýchlikom z Agstafy do Baku. Na prekonanie okolo 450 km vzdialenosti potrebujem 12 hodín. Pohli sme sa tesne pred ôsmou večer a v Baku budem okolo štvrť na deväť ráno. No je to lehátkový vagón, takže dúfam, že si aj trochu pospím. Preto nie div, že ma napadla téma blízka železnici. Začiatkom decembra som v popoludňajších správach zachytil, že sa tam spomína Slovensko. Je to výnimočná udalosť, pretože zmienku o Slovensku som tu zachytil len raz – to keď náš parlament na prvý krát nepodporil Euroval. Keďže som práve sedel s kolegom Eldarom v aute, hneď som sa dozvedel, čo bolo obsahom tejto rozhlasovej správy.

Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev navštívil železničnú stanicu Baku, kde ho informovali o plnení vládneho programu zameraného na rozvoj železníc v Azerbajdžane. Najprv sa hlava Azerbajdžanu oboznámila s priebehom prác na projekte „rozvoj železničnej siete Azerbajdžanu v rokoch 2010 – 2014“. Prezidentovi bolo zdokladované o úspešnom priebehu generálnej opravy 317 km trate Baku – Bejuk Kjesik, ktorú prefinancovala česká Exim banka. Na tejto stavbe sa podieľa aj slovenská firma Sudop TRADE Košice, ktorá zabezpečuje stavebný dozor a spracováva tiež projektovú dokumentáciu potrebnú na zvýšenie rýchlosti na v = 140 km/hod.

azerbajdzan-vlak-1.jpg

azerbajdzan-vlak-2.jpg

Potom si prezident Azerbajdžanu na žst. Baku prezrel 5 osobných vagónov, ktoré boli rekonštruované na Slovensku firmou ŽOS Vrútky. Štyri z nich sú rekonštruované na „ekonom“ triedu a jeden z nich bol rekonštruovaný na „biznis“ triedu. Všetkých 5 vagónov je vybavených klimatickým zariadením, pitnou vodou a televízorom. Prezident si prezrel tiež diesel rušne ,tipu ČM 3, ktoré tiež rekonštruovala česká filiálka slovenského závodu ŽOS Vrútky a tiež 3 pracovné stroje pre traťové hospodárstvo MPT-4.

azerbajdzan-vlak-3.jpg

azerbajdzan-vlak-4.jpg

azerbajdzan-vlak-5.jpg

Približne v tomto duchu odznela správa v rozhlase a podobne o tom na druhý deň bola uverejnená správa na titulnej strane miestnych novín.

Nuž „keď neprší aspoň kvapká“. Pravdou je, že v mohutne sa rozvíjajúcom Azerbajdžane je Slovensko zastúpené len veľmi málo. Okrem Sudop Trade tu pôsobí ešte firma Doprastav, ktorý je hlavným dodávateľom stavebných prác pri výstavbe jedného úseku diaľnice. V nedávnej minulosti tu pôsobila tiež firma Betamont , ktorá tu ešte čaká na svoju ďalšiu príležitosť. No a pôsobí tu aj slovenská skupina katolíckych duchovných, ktorá spravuje katolícku farnosť v Baku a myslím že tým aj v celom Azerbajdžane.

Keďže, ako som už uviedol, Azerbajdžan je v súčasnej dobe krajinou veľkého rozmachu, dúfajme, že si tu nájdu cestu aj iné slovenské firmy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?