Na azerbajdžanskej svadbe 2.

Autor: František Murár | 15.9.2012 o 11:15 | (upravené 15.9.2012 o 12:00) Karma článku: 12,70 | Prečítané:  649x

V prvej časti príspevku z azerbajdžanskej svadby som  stihol popísať svadobné priestory. Teraz sa dostanem k samotnej svadobnej hostine. Hoci hostina sa pre svadobných hostí začala sadnutím k svadobného stolu, pretože pohostinní čašníci neustále ponúkali všakovakými jedlami, predsa len svadba je svadba až za prítomnosti  nevesty a ženícha.

Hlavný režisér so slúchadlami a mikrofónikom nakoniec tesne pred siedmou dal pokyn a ... zapli sa všetky veľkoplošné obrazovky v svadobnej sále (tam ich bolo 5) a v ďalších príľahlých priestoroch „saraya". Mladomanželia vystúpili z auta a doprevádzaní  ( ... v prvom rade samozrejme kameramanom a fotografmi...)  dvomi dievčatami, ktoré niesli  - zrkadlo a zažaté sviece - azerbajdžanské svadobné symboly, prichádzali do svadobnej miestnosti. Cestu im vystieľali lupeňmi kvetov „anjelici".

DSC_4241.JPG

DSC_4246.JPG

Samotný svadobný akt sa uskutočnil pod baldachýnom, uprostred svadobnej sály.

DSC_4250.JPG

DSC_4259.JPG

Bol „príjemne krátky". Dva krátke príhovory a slávnostné podpisy svadobných zápisníc. 

DSC_4252.JPG

 Celý svadobný akt v detailnom zobrazení sledovali svadobní hostia na veľkoplošných obrazovkách. 

DSC_4262.JPG

 Potom už viedla  cesta novomanželov ku svojmu stolu umiestnenému na čestnom vyvýšenom mieste s výhľadom na celú sálu.

DSC_4257.JPG

DSC_4267.JPG

Chýbalo už len nejaké „oficiálne otvorenie svadby". Táto čestná  povinnosť podľa azerbajdžanských tradícií  patrí otcom mladomanželov. Len pre zaujímavosť  krátko odbočím. Ešte aj dnes majú rodičia v Azerbajdžáne významnú  a presne určenú úlohu nielen počas svadby, ale už od prvých spoločných krokov mladého páru, prakticky hneď od ich vážnejšieho zoznámenia. Napríklad to, že dievča začína chodiť s nejakým chlapcom sa ako prvá musí dozvedieť matka.  Otec zase je ten, ktorý nakoniec dá oficiálny súhlas mladým k tomu, že sa môže pripravovať svadba. Ale vrátim sa k našej svadbe.  Po privítaní a príhovore oboch otcov sa obaja pobrali na tanečný parket a za doprovodu  azerbajdžanskej muziky zatancovali  tradičný tanec. Týmto bola svadba oficiálne otvorená.

DSC_4271.JPG

 My, svadobní hostia sme pokračovali v jedení a pití a začalo sa tiež tancovať. V rytme tradičnej domácej muziky sa tancovalo zásadne v kruhu, alebo vo viacerých menších kruhoch. Začal jesť aj mladý pár. Ale len začal, pretože  „v tom momente"  začala iná činnosť - fotografovanie. Mladý pár sedel vo svojich „kráľovských" kreslách a postupne po skupinkách z oboch strán sa k nim pridávali svadobní hostia.

DSC_0016.JPG

DSC_0006.JPG

 Pri 500 hosťoch takéto fotografovanie s krátkymi prestávkami trvalo asi hodinu a pol. Ako som neskôr zistil fotografovanie dnes, v dobe technických vymožeností , malo aj svoje pokračovanie. Za krátky čas  už boli fotografie vystavené  dole v „zhromažďovacej sále" na pripravenom obrovskom stole a vcelku úspešne sa predávali.

Konečne sa „dofotografovali" všetci záujemcovia a mladý pár sa presunul na tanečný parket aby obklopený ženami zatancoval prvý spoločný tanec.

DSC_4299.JPG

Po krátkom spoločnom tanci sa pár rozdelil a nevesta zostala tancovať so ženami v jednom kruhu a ženích tancoval vedľa  v mužskom kruhu.  Hoci tunajšie  tance  tancujú hlavne všetci spolu, pri tomto tanci sa postupne vystriedali pri neveste a vo vedľajšom kruhu pri ženíchovi postupne všetci tancujúci. Zatiaľ čo nevesta so svojim tancom bola hotová za pár minút, ženích so svojou mužskou skupinou si zatancoval neúrekom dlho. 

DSC_4304.JPG

DSC_4312.JPG

Až po týchto „povinnostiach" sa mohli mladomanželia aspoň trochu v kľude najesť.  V  sále pokračovala zábava pri zmenenom hudobnom žánri - v rytme moderných melódií s doprovodom speváčky.  Ale to sa zase tancovalo len v kruhu. „Párové" tance v dvojici prišli na rad až pri ďalšej zmene hudobného žánru asi po 3 hodinách zábavy.

Už som spomínal „darčekové urny". Aj v týchto končinách už pre začínajúci pár majú najväčší význam dary v peňažnej podobe. Túto pasáž svadby - „obdarovanie novomanželov" - mali  zrežírované úplne precízne. V predsieni svadobnej sály sú umiestnené 2 „darčekové urny" - pre rodinu nevesty „Qiz evi" a pre rodinu ženích „Oglan evi" . V preklade to znamená „nevestin dom" a „ženíchov dom".

DSC_4202.JPG

Pri urnách na stole boli pripravené 2 kôpky obálok s predtlačou pre napísanie mena darcu. V priebehu svadby hostia voľne  prichádzali k urnám a „splnili si svoju darovaciu povinnosť".

DSC_4233.JPG

Svadba pokračovala spontánne pri hudbe, tanci a hlavne jedení . Nálada v sále bola naozaj dobrá. Tanečný parket prakticky nezostal ani na chvíľu prázdny. Aj pri 500 ľuďoch  bola po celý čas v sále prijateľná klíma najmä vďaka tomu, že sa v nej nefajčilo a zrejme tiež vďaka dobre pracujúcemu klimatickému zariadeniu sály.  Po celý čas snímali zábavu v sále všadeprítomné kamery a ľudia si takto mohli krátiť čas sledovaním diania na veľkoplošných obrazovkách.

DSC_4318.JPG

Po jedenástej večer sa hostia začali postupne rozchádzať, tak že po polnoci zostali už len „skalní" a najbližšia rodina, ktorá to ukončila okolo druhej v noci.

Azerbajdžanskú svadbu som teda absolvoval.  Zaiste nie všetky svadby v Azerbajdžáne sú také honosné, ale z rozprávania mojich azerbajdžanských kolegov a známych táto svadba mala všetky charakteristické prvky azerbajdžanskej svadby : veľa ľudí, veľa jedla a pitia,  veľa tanca a muziky, spontánna zábava a štedrosť hostiteľov i hostí (samozrejme každý v rámci svojich možností)...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?