reklama

Kaukazské zákutia - Chynalyk.

Majestátne a tajomný Kaukaz poskytuje širokú škálu možnosti jeho poznávania. Keďže ja nie som horský turista a už vôbec nie som horolezec, tak spoznávam jeho krásy cez prístupnejšie miesta akými sú napríklad kaukazské osady. Po Lahiči sme si vybrali vysokohorský Xinaliq , čiže požijúc metódu „píš ako počuješ" to bude „Chynalyk" ležiaci vo výške okolo 2200 metrov nad morom. Táto známa kaukazská dedina je tiež zaradená do svetového dedičstva UNESCO a zároveň bola zaradená medzi sto najviac ohrozených miest sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Už samotná približne 60 kilometrová cesta z Guby do Chynalyku je pastvou pre oči aj fotoaparáty. Tiahne sa hlbokým údolím riečky a ponúka nádherné scenérie kaňonov i vysokohorských lúk , do ktorých sú akoby maliarovým štetcom sem - tam nedbalo pohodené horské osady.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na rozdiel od Lahiča do Chynalyku už vedie nová asfaltka, takže Chynalyk sa dá zvládnuť aj bežným (funkčným) automobilom. Zlé jazyky tvrdia, že chynalyčania za túto cestu môžu vďačiť „večnému ohňu" na neďalekej „Šachovej hore" . Toto miesto horiaceho- zo zeme vyvierajúceho plynu bolo upravené a pomenované po vodcovi Heydarovi Alijevovi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Chynalyk nás uvítal spustenou závorou. Po zaplatení „mýtneho" v hodnote 2 manatov (2 Eura) sme však bez problémov pokračovali ďalej aby sme sa mohli kochať úžasnému pohľadu na dedinu na vrchole kopca. Už samotné položenie dediny na vrchole kopca umožňuje tunajším obyvateľom krásny výhľad na všetky svetové strany, čo je unikátne. Aj architektúra Chynalyka je veľmi zaujímavá. Domy sú stavané terasovitým spôsobom . Na strmých svahoch sú postavené domčeky z hlinených valkov tak, že strecha domu tvorí zároveň dvor susedovho domu bývajúceho nad ním. Zaujímavé je, že hoci sme vo výške vyše 2000 metrov nad morom, kde nie je núdza na snehové nádielky, majú tieto domy rovné strechy, na ktorých je ešte aj strešné okienko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Pri prvej návšteve som sa nepýtal domácich na spôsob izolácie ani iné technické stavebné detaily, no keď sa mi podarí navštíviť Chynalyk ešte raz, v čo pevne dúfam, si určite tieto zaujímavosti nechám vysvetliť.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dnes je v Chynalyku vyše 300 takýchto domov, v ktorých žije okolo 2000 ľudí. Počet obyvateľov je pomerne stabilný, lebo napriek tomu, že aj tu už pôsobí „vysťahovalectvo" za pohodlnejším životom „tam dole", predsa len tu ešte funguje nepísané pravidlo, že najmladší syn musí zostať bývať v dome svojich rodičov.  

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Mimochodom, hoci ruština v Azerbajdžáne , najmä v regionoch, nie je už dnes takou samozrejmosťou, len vďaka nej sme tu mohli komunikovať. Tu Vám nepomôže ani azerbajdžanský sprievodca, lebo Chynalyk má svoj osobitný jazyk, ktorý ani trochu nie je podobný azerbajdžanskému jazyku. Jazyk má až 77 hlások, z ktorých je 59 spoluhlások a 18 samohlások. Vagif, náš sumgajtský známy, ktorý nás sprevádzal týmto krajom, nám na ukážku „po chynalycky" napočítal od jedna do desať. Naučil sa to ešte ako chlapec, bývajúci v susednej 15 km vzdialenej dedine Susay, keď chodil do Chynalyku predávať zeleninu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Legenda hovorí, že je to pozostatok jazyka akým hovoril už Noe, ktorý podľa legendy práve v týchto miestach budoval svoj koráb. A práve potomkovia jeho syna Jafeta sú podľa tejto legendy dnešní obyvatelia Chynalyku. Bez ohľadu na legendu sú aj historické dokumenty, ktoré dokazujú okolo 5000 rokov starú existenciu tejto dediny.

Vďaka Vagifovi sme poobedovali v jednom z týchto zaujímavých domčekov. Obed bol typicky azerbajdžanský s predjedlom, pozostavajúcim z rôznych syrových výrobkov a veľa zeleniny a tráv. Hlavným jedlom bol „plov". Neviem ešte posúdiť, či to bol špeciálny chynalycký plov, alebo bežný, aký nájdeme aj „tam dole". Vodku, ktorú sme doniesli ako náš príspevok k obedu domáci neodmietli a tak to bol taký predĺžený obed.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z ničoho nič sa deň veľmi naklonil k svojmu koncu a keďže nás čakala ešte náročná cesta späť, tak sme sa o pol piatej s domácimi aj Chynalykom rozlúčili . Ako sa neskôr ukázalo, urobili sme veľmi dobre, pretože naša spiatočná cesta do „susedného Susay" vzdialeného len 15 km trvala autom 4 hodiny. Ale to už je úplne iná kapitola...

František Murár

František Murár

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bežný "reprezentant generácie seniorov" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu