Týždeň po...

Autor: František Murár | 3.6.2012 o 13:31 | (upravené 3.6.2012 o 14:09) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  290x

Eurovision 2012 je (už konečne) za nami. Nepredpokladal som sa k nemu vracať. V každom prípade som však plánoval poprechádzať sa po týchto „slávnych" miestach len čo sa mi naskytne príležitosť. A ona sa naskytla už najbližšiu nedeľu. Bolo krásne slnečné predpoludnie keď som autom prechádzal vedľa tejto novej „bakinskej dostoprimečateľnosti" - Crystal hall. Nezaváhal som a urobil som si doobedňajšiu prechádzku Novým bulvárom. Bola to zaujímavá prechádzka.

V prvom rade preto, že pár krát som týmito miestami prechádzal zhruba pred rokom. Na mieste dnešného bulváru stála ulica zo starých zanedbaných domov a nič nehovoriace pusté miesta, zrejme pozostatok starej zástavby. Dnes môžem len skonštatovať - „uaav"...

 

Pred rokom o tomto čase Azerbajdžanci intenzívne začali riešiť kde usporiadajú 57 ročník Eurovision song contest. Nakoniec presne v štýle súčasneho azerbajdžanského trendu, vyhrala myšlienka  - na brehu mora ( lepšie povedané sčasti aj do mora) postaviť nový monument Baku, novú halu aj s pobrežným bulvárom.

 

Najskôr k názvu „Nový bulvár". Baku už má svoj „Bulvár". Je to dnes jedno z hlavných a najnavštevovanejších miest Baku. 

DSC_0175.JPG

 Tiahne sa po nábreží mora medzi dvomi nákladnými prístavmi. Keďže aj novo postavená promenáda leží na brehu kaspického mora, len asi kilometer bližšie k známemu „bakinskému" miestu Námestie zástavy, tak logicky zviťazil názov „Nový bulvár"

 

Poprechádzajme sa teda po Novom bulvári .

Na jeho začiatku aj konci nesmie chýbať symbol všetkého diania v Azerbajdžáne - informácia o tom, kto má veľký podiel na tomto diele - základný kameň s prezidentovým menom.

DSC_2962.JPG

Charakteristickým rysom nového bulváru je jeho priestrannosť. Je dlhý 1800 m a končí pri Crystal hall.

DSC_3057.JPG

Dnes tento voľný priestor využívali najmä cyklisti, ale aj rodiny s deťmi, ojedinelí bežci a turistické drožky.

 DSC_2968.JPG

DSC_2976.JPG

Azerbajdžanci možno aj preto, že veľkú časť tejto krajiny zaberajú stepi, ktoré sú  po väčšinu roka zafarbené do sivá alebo hneda, majú radi zeleň a kvety. Aj na Novom bulvári je toho dostatok. K tomu patria stromy. Tých tu nasadili hádam aj niekoľko tisíc. Uvidíme ako sa im bude dariť.

DSC_3037.JPG

DSC_3041.JPG

DSC_2970.JPG

DSC_3046.JPG

 

Nový bulvár je zatiaľ  jednoduchý - bez monumentálnych fontán, sôch a podobných doplnkov. Priestranné plochy lemujú len vkusné lavičky a „opité lampové aleje" .

DSC_3042.JPG

DSC_3006.JPG

Do mora, kvôli lepšiemu výhľadu na mesto postavili móla.  Miesta, ktoré nestihli upraviť zakrývajú, tak ako je to po celom svete, maľované steny.

 DSC_2992.JPG

DSC_3065.JPG

Uznanlivo hodnotím, že všade je čistota. Stará sa o ňu asi dosť početná skupina upratovačov. Aspoň v čase mojej prechádzky ich tu bolo neúrekom. „Brigadír" vybavený  „bulvárovým džípom" neustále sliedil a rozvážal upratovačky na miesto, kde sa vyskytol nejaký neporiadok.

DSC_3049.JPG

DSC_3054.JPG

DSC_3056.JPG

Aj pobrežné  vody majú svoju čistiacu čatu.

DSC_3019.JPG

Zase - uvidíme ako dlho im to vydrží ...

Moje záverečné hodnotenie je teda veľmi pozitívne.  V každom prípade Novému bulváru ešte treba „vdýchnuť život", ale to čo dokázali Azerbajdžanci urobiť na tomto mieste za rok, to je obdivuhodné.

Ako som už neraz spomínal - Aterbajdžan je krajina kontrastov. To môžem zopakovať aj po dnešnej prechádzke. Na jednej strane pekné nové dielo, na druhej strane ešte len týždeň po jeho odovzdaní a už je na ňom veľké množstvo ukážok „azerbajdžanskej kvality". Hoci sa intenzívne snažia hneď v zárodku tieto svoje „prúsery" opraviť - predsa len nedá mi aby som ironicky nepoznamenal „ešte šťastie že tá sláva trvala len 4 dni".

 DSC_2988.JPG

DSC_2989.JPG

DSC_2990.JPG

No a to hlavné nakoniec. Ja som chcel hlavne poprechádzať sa okolo Crystal hall. Priznám sa, že už trošku poznajúc tunajšie pomery som hneď na začiatku zapochyboval, či bude možné ísť až k tejto novej „krásavici Baku". A ukázalo sa , že moje obavy boli na mieste. Keď už som bol v očakávaní toho, ako to vyzerá pred samotnou halou - zrazu „STOP". 

DSC_3015.JPG

K hale sa ísť nedá. Prečo ? To neviem a ani som sa na to všade prítomného policajta nepýtal. Aj tak by som sa asi uspokojujúcej odpovede nedočkal. A tak na to, ako vyzerá najbližšie okolie Crystal hall si budem musieť ešte nejaký čas počkať...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?