Tutovka

Autor: František Murár | 30.5.2012 o 17:59 | (upravené 30.5.2012 o 18:30) Karma článku: 12,60 | Prečítané:  458x

Zatiaľ čo jeden zo symbolov Azerbajdžánu - „nar", je  ešte len v kvete, iný - tiež veľmi obľúbený azerbajdžanský ovocný strom  „tut" - už „ponúka" svoje plody. Aby som nezostal len v domácom názvosloví  tak priblížim tieto našincovi nič nehovoriace pomenovania. „Nar" je v slovenčine „granátové jablko" a „Tut" je v slovenčine „moruša".

Nuž veru ani jeden z týchto ovocných stromov u nás nie je bežný. Ba naopak. Granátové jablko síce kúpite aj na niektorých našich trhoch, ale výlučne len z dovozu - obyčajne zo Španielska, alebo Turecka. Morušu síce na Slovensku môžete nájsť, ale určite len zriedkavo.

Nechajme „nar" dokvitnúť, vyrásť a potom dozrieť. Poďme radšej k „tutu - moruši", ktorá už pomaly končí rozdávať svoje plody. Spolu s čerešňou a marhuľou sú to prvé pravé, tohoročné ovocia, ktoré teraz,  koncom mája,  je možné v hojnom množstve kúpiť  na trhoch, vedľa cesty aj len tak  na ulici. To, že je obdobie dozrievania tutu, vidno najmä na chodníkoch, ktoré v týchto dňoch po opadanom a rozšľapanom tute vyzerajú hrozne. Presvedčil som sa o tom aj ja, keď ako novému sa mi ušlo parkovať rovno pod tutom. Moje auto potrebuje každý deň umyť.

P5291292.JPG

Tut  rastie v Azerbajdžáne v dvoch druhoch - svetlý a tmavý.  Plody sa trochu podobajú našej černici (zvlášť tmavý tut), no sú o niečo väčšie.

P5231176.JPG

P5231175.JPG

Trošku podobná je aj chuť. Zrelé „tuty"  sú sladučké a silno šťavnaté. Pri veľkých rozkošatených stromoch sa môžete „napásť" len tak postojačky.

P5231164.JPG

Pre chlapcov zase nie je problém vyliezť na strom a „napásť" sa tam.  No väčšinou sa „tut" oberá už zrejme vyskúšaným spôsobom. Predviedli nám ho minulý týždeň kolegovia, pri našej návšteve Dallaru. Miestny náčelník železničnej stanice videl  ako sa načahujeme za sladkými plodmi a tak operatívne vyriešil problém. Tak ako som sa už neraz presvedčil - Azerbajdžanci sú majstri improvizácie. Z kufra svojho auta vytiahol fóliu, každý z kolegov chytil jeden roh fólie a zber bol pripravený. Najmladší z nás  vyliezol na strom, potriasol a za pár minút sme mali toľko „tutu", že sme také množstvo  v žiadnom prípade zjesť nemohli .

P5231174.JPG

P5231165.JPG

P5231170.JPG

P5231173.JPG

Pri tom sme sa dozvedeli, že plody moruše majú tiež liečivé účinky. Majú priaznivé tráviace účinky a pôsobia tiež ako čistič organizmu. Liečivo pôsobia tiež odvary z listov pri úprave cukru v organizme.

Hoci Azerbajdžanci  pijú najmä čaj, potom dlho nič a potom zase čaj - predsa len  nepohŕdnu ani „ostrým". A tak podobne ako v iných končinách našej malej zemegule - páli sa aj tu. „Tutovka" - ako sa volá  liehový nápoj vyrobený z tutu,  je vyrábaná aj oficiálne v liehovaroch, ale „pália" si ju aj doma. Mal som možnosť ochutnať Tutovku aj domácu , aj kúpenú a veru - niet na dobrú domácu...

P5301332.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?