Nové tohoročné zemiaky na pultoch predajní.

Autor: František Murár | 1.5.2012 o 21:24 | (upravené 1.5.2012 o 22:01) Karma článku: 14,55 | Prečítané:  880x

Vďaka dlhej tohoročnej zime sa zemiaky v stredných a vyšších polohách nášho Slovenska dostávajú do pôdy až v týchto pekných dňoch na prelome apríla a mája.  Aj v Azerbajdžáne bola posledná  zima  mimoriadne studená a dlhá, no napriek tomu prvé tohoročné zemiaky  už sú na pultoch trhovísk.

Väčšinou táto zeleninová zložka potravy sa pestuje v úrodnejšej časti tejto krajiny - od Gandže na západ.  Ani tam však nie je taká klíma, ktorá by umožňovala  zemiaky vypestovať voľne na poliach. Ľudia si preto pomáhajú skleníkmi  alebo  foliovníkmi.  Najmä v okolí Šemkíra a Tovuzu  je veľké množstvo , ba celé plantáže skleníkov a foliovníkov. „Fungujú" po celý rok a tak úrodu tu zberajú dva, alebo aj tri krát v roku.

 P4050895.JPG

Pestovanie zeleniny je hlavným zdrojom obživy v tejto časti krajiny. Od domácich informátorov" sa dozvedám, že nie zlým zdrojom obživy. Práve vďaka vypestovanej a samozrejme predanej zelenine patrí okolie Šemkíra a Tovuzu k najbohatším v krajine. Keďže som  v spomínanej časti trávil dosť času, tak som  mal možnosť sledovať túto činnosť v priebehu roka. Môžem povedať, že ľudia sú tu veľmi pracovití. To je síce dôležitá podmienka úspechu, ale nie jediná. Veľmi dôležitý je odbyt.  Ten je tiež vyriešený . Väčšinu vypestovanej zeleniny  predávajú  pestovatelia priekupníkom, ktorí  vyvážajú zeleninu kamionmi  v prvom rade do Baku, ale hlavne do Ruska , osobitne do Moskvy. Na moskovských trhoch má  vraj azerbajdžanská zelenina veľký úspech. Ale dosť zeleniny i zemiakov zostane aj na domáci predaj - či už vedľa ciest, alebo na početných trhoviskách prakticky v každom azerbajdžanskom meste.

 Ale vráťme sa k tohoročným zemiakom.

Prvá sadba zemiakov  sa dostala do zeme niekedy na prelome rokov.  Potom sa nízke foliovníky zakryli a zemou zafixovali tak, aby vietor nestrhol fóliu. Tak prečkali zemiaky  zimu.

P1200443.JPG

 Už vo februári  sa foliovníky  kontrolovali .

P1310471.JPG

V marci  to už boli otvorené foliovníky a pribudlo aj zavlažovanie.

P2270789.JPG

P2270791A.JPG

Po dvadsiatom apríli boli zemiaky pripravené na zber.

P4050882.JPG

P4050899.JPG

Poslednou fázou je predaj zemiakov.

DSC_2690A.JPG

P4230931A.JPG

Jednoduché nie ... ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?