Azerbajdžanská zima.

Autor: František Murár | 27.1.2012 o 17:22 | (upravené 27.1.2012 o 18:50) Karma článku: 9,63 | Prečítané:  532x

Pred príchodom do Azerbajdžanu som bol presvedčený, že najťažšie bude vysporiadať sa s letnými horúčavami. Teraz keď som tu zažil  3 letné obdobia : leto, jeseň a zimu s prekvapením konštatujem, že zatiaľ najťažšie je to teraz v zime.

Rozvod vody pred bytovkou: každý byt - svoja rúrkaRozvod vody pred bytovkou: každý byt - svoja rúrkaFrantišek Murár

To som teda vôbec nečakal, pretože prečítal som si informácie, že zimy sú tu veľmi mierne. No nečakal som ani okolnosti, ktoré ma vedú k takým záverom. Treba... povedať, že tú zimu trochu znepríjemňuje vietor. Najmä v Baku je to povestný vietor, hádam ešte silnejší a častejší ako „košický". Dnes bolo na výluke len nejakých mínus 3 ale vetrisko, ako keby Vás s ľadovou vodou polievali. Ale s tým v zime treba rátať. S čím som ale nerátal, to sú podmienky v byte. Vo väčšine bytov a na nešťastie aj v mojom, nie sú radiatory, ale len klimatizácia, ktorá má v lete ochladiť a v zime má vykúriť celý byt. Samozrejme, že to nestačí. Ak k tomu prirátame netesniace okná, tak si ľahko dokážete predstaviť „pohodovú" izbovú teplotu. Výsledok je taký, že od novembra sedím v byte v termo tričku, normálnom tričku, bonekanke a ešte aj v teplom župane, ktorý mi našťastie doniesol „Ježiško". No a k tomu ja musím mať dva páry ponožiek - z toho jedny teplé. Keďže my dosť veľa času trávime na zapáde Azerbajdžánu a tam máme prenajatý dom, tak som sa tešil, že aspoň tam to bude lepšie. Tam síce radiatory sú, ba k tomu aj klíma, lenže miestnosti veľké a vysoké a tlak plynu v meste je všelijaký striedavý, takže zase to zachráňuje len to teplé oblečenie .


Druhou okolnosťou, ktorú som nečakal je výpadok elektriny a vody najmä cez zimu. Po návrate zo Slovenska po Novom roku som zistil, že nemám v byte vodu. Príčinou bolo čerpadlo. Keď som išiel pozerať ako si s tým miestny remeselník poradí, tak som s úžasom zistil, že voda je vedená vo vonkajších rúrach a pred bytovkou si každý robí prívod pre svoj byt. Pri otázke, či tá voda v zime nezamrzne som ani netušil, že sa o tom čoskoro presvedčím. Dnes ráno nás privítal mráz - 4 °C a mňa privítal prázdny vodovodný kohútik. Po návrate z roboty - žiadna zmena. Tak som zaklopal u susedov, či náhodou nie je problém len v mojom byte. Ale nie - odpoveď bola prozaická . „Moroz na dvore, voda zamjorzla." A čo teraz - pýtam sa s nádejom na nejakú radu." Ničivo, nada ždať poka rozmjorzne." Keďže však v predpovedi počasia „strašia", že najbližší týždeň sa počasie nezmení, tak si asi užijem...
Vot - azerbajdžanská zima...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?